Informujemy, że z powodu wyjazdów sprzedażowych w terminie 02-05.05 zamówienia internetowe zrealizujemy po powrocie. Zapraszamy do Torunia na Jarmark Zamkowy, na zamek Czocha oraz na Comiccon do Sztokholmu.

Krótka historia Święta Zakochanych

Dziś Święto Zakochanych znane jest niemalże na całym świecie. Walentynki obchodzi się w różnej formie, podobnie jak towarzyszące im tradycje. W każdej jednak celem jest celebracja miłości oraz związków romantycznych.

Święto Zakochanych jedną ze swoich nazw bierze od wspomnienia świętego Walentego, obchodzonego czternastego lutego. W niektórych rejonach postać uznaje się za patrona osób zakochanych, a według folkloru – za obrońcę przed ciężkimi chorobami. Pochodzenie Walentynek może być jednak znacznie bardziej skomplikowane.

Jak większość współczesnych świąt w kalendarzu, swoje pochodzenie Walentynki mają wśród pogańskich obrzędów i rytuałów. Jednym z nich były Luperkalia, rzymskie święto, które początkowo obchodzono ku czci wilczycy, która według mitów wykarmiła założycieli Rzymu – Remusa i Romulusa. W późniejszych czasach tradycją było uroczyste świętowanie w parach, które dobierane były losowo. Działo się to za pomocą urn – dziewczęta wrzucały swoje imiona do pojemnika, a następnie chłopcy je losowali. Obchody Luperkalii mogły obejmować składanie ofiar, ucztowanie oraz biczowanie uczestników przez kapłanów w celu zwiększenia płodności lub odegnaniu zarazy. Bóstwami, które patronowały temu świętu, były między innymi Junona, bogini kobiet i małżeństwa, oraz Pan, bóg przyrody pod postacią fauna.

Wśród Słowian za odpowiednik Walentynek uznaje się Noc Kupały, obchodzona 21-22 czerwca, w dniu przesilenia letniego. Była to noc łączenia w pary – dziewczęta puszczały wykonane przez siebie wianki na wodę rzeki, a ustawieni nieco dalej w nurcie chłopcy łowili je. Właścicielka wianka oraz jego zdobywca mogli wówczas nawet udać się na samotny spacer po lesie.

 

Zdjęcie w nagłówku autorstwa Tobiasz Gottfried Studio.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.