Od czwartku 16.05 do niedzieli 19.05 można nas spotkać na targach książki Vivelo na stadionie Narodowym w Warszawie, a także w wiosce historycznej w Radzimiu (pt-sob). Serdecznie zapraszamy :)

Zapięcia do włosów

Żyć jak Wiking znaczy dziś coś zupełnie innego, niż podpowiada Wam wyobraźnia. Brutalni i waleczni, patrzący w Ragnarök bez najmniejszego strachu, kochali ozdoby, na których umieszczali ornamenty i ochronne symbole. Dotyczyło to również damskich dodatków, takich jak spinki do włosów. Dziś, w naszym sklepie, możecie znaleźć bogatą ofertę ozdób do włosów, która czerpie inspirację z tej wielkiej tradycji. Oferujemy szeroki wybór spinek, wszystkie zdobione motywami nawiązującymi do skandynawskiej estetyki. Zachęcamy do zapoznania się z naszą kolekcją i dodania swojemu stylowi odrobiny wikińskiego ducha.

Zapinki do włosów – Ozdoby Wikingów

Zapinki do włosów z motywami nawiązującymi do kultury Wikingów to współczesny sposób na wyrażenie fascynacji tą wojowniczą społecznością z przeszłości. Chociaż sami Wikingowie nie używali zapinek do włosów, a jedynie te do ubrań, ponieważ ich stroje i akcesoria były skoncentrowane głównie wokół funkcjonalności, współczesne interpretacje tych symboli stały się chętnie poszukiwanym elementem dekoracyjnym. Inspirując się runami, mitologią oraz sztuką wikingów, przywołujemy ducha nordyckich przodków, przenosząc ich charakterystyczne motywy na ozdoby, które mogą stanowić nie tylko element dekoracyjny, ale również wyraz osobistej identyfikacji z wartościami i historią tego ludu. Pomimo historycznej nieścisłości, wikińskie ozdoby do włosów cieszą się uznaniem miłośników nordyckiej estetyki, łącząc w sobie zarówno piękno, jak i tajemniczość dawnych czasów.

Co oznaczają dla kobiety-Wikinga eleganckie klamry do włosów?

Poza całą otoczką skandynawskiej brutalności, w której z równą chęcią uczestniczyły kobiety, ceniono sobie strojenie się i zdobienie ciała wszelkiej maści biżuterią. Jeśli przyjrzeć się artefaktom, które przetrwały do naszych czasów, trudno odmówić im strojności i kunsztu. Wszystkie ozdoby, nawet te najbardziej prozaiczne, jak zapięcia do włosów, miały swój własny przekaz, sens i głęboką symbolikę. Jeśli akurat nie były pokryte ornamentami, znajdowały się na nich ochronne runy lub znaki mające przynieść szczęście i odwrócić wzrok złego. Trudno więc codziennym ozdobom Wikingów odmówić wielozadaniowości – z jednej strony pozwalały upiąć włosy w kunsztowną fryzurę lub przytrzymać przeszkadzające kosmyki, z drugiej chroniły jak osobiste amulety.

Jak mogłyby być zdobione wikińskie klamry do włosów?

Przypuszcza się, że na kobiecej klamrze do włosów mogły znajdować się symbole związane z wierzeniami lub mitologią. Często wymienia się wśród nich najpopularniejsze przedstawienia: Drzewa Yggdrasill, Mjolnir, czyli Młot Thora, kruki Hugin i Munin, siedzące na ramieniu Odyna, ozdoby w późnoskandynawskim stylu Urnes, nazywanym też stylem kamieni runicznych i wszelkiego rodzaju plecionki, a w zasadzie splot kojarzony z Nicią Życia. Elegancka klamra do włosów, jaką mogły nosić kobiety tamtych czasów, raczej nie była jedynie pustą błyskotką, stworzoną dla czystych walorów estetycznych – jej znaczenie, jak w całej zresztą kulturze Wikingów, prawdopodobnie było znacznie głębsze.

Propozycje, które znajdziecie w naszym sklepie, doskonale odpowiadają tamtym czasom i modom na sposoby zdobienia przedmiotów codziennego użytku i zwykłej oraz odświętnej, kobiecej biżuterii. Staramy się jak najwierniej podążać tropem nordyckich wierzeń, upodobań i charakterystycznego stylu. Jeśli chcecie mieć lub podarować komuś ozdobne klamry do włosów, jakimi spinałyby swoje włosy kobiety przed wiekami, jesteście w dobrym miejscu.

Damskie fryzury Wikingów – ozdoby

Damskie fryzury Wikingów, choć owiane tajemnicą i mistycznością, z pewnością odzwierciedlały status społeczny oraz bogactwo kulturowe. Ozdoby do włosów, takie jak delikatne zapinki, grzebienie, a także różnorodne zawieszki, podkreślały nie tylko praktyczny aspekt utrzymywania fryzury, ale również były świadectwem zamożności i gustu, stanowiły o wysokim statusie społecznym. Współczesne badania i odkrycia archeologiczne wskazują, że kobiety w społecznościach Wikingów przykładały dużą wagę do swojego wyglądu, a ich włosy często były splecione w skomplikowane warkocze lub upięte, aby eksponować ozdobne elementy nie przeszkadzając przy tym na polowaniach i w codziennym życiu. Te starannie wykonane akcesoria, często wykonane z metali szlachetnych i zdobione kamieniami, stanowiły ważny element ich codziennej garderoby, dodając uroku i elegancji.

W jaki sposób najlepiej wykorzystać ozdobne klamry do włosów?

Zdecydowanie nie musicie szukać specjalnych okazji, żeby założyć eleganckie klamry do włosów – pasują do każdej, ale i na co dzień, kiedy tylko chcecie poczuć się dobrze albo przenieść się myślami jeszcze dalej – poza rzeczywistość. Te, które znajdziecie w naszym sklepie, to modele uniwersalne, pozwalające układać włosy w zasadzie w dowolny sposób, a wszystko dzięki dwóm rodzajom zapięć: klasycznemu zaciskowi z noskami lub zapięciu, przez które przechodzi szpilka utrzymująca fryzurę.

Kobiece fryzury tamtych czasów to głównie tafla długich włosów, na których układano warkocze, splatano je ze sobą zupełnie jak mistyczną Nić Życia, odsłaniając twarz, aby nie zasłaniać sobie widoku na ewentualne zagrożenie. Ozdobna klamra do włosów, wpleciona w tę misterną stylizację, przytrzymywała całość w miejscu szczególnie przy gwałtowniejszych ruchach, ale też podkreślała jej kunszt, piękno i kobiecość. I kusiła mężczyzn, jak Yennefer Wiedźmina, żeby ją ściągnąć, a zamiast niej wpleść we włosy dłonie…

Zapięcia do włosów, które znajdziecie wśród naszych propozycji

Nasza kolekcja obejmuje wszystkie klamry do włosów, jakie mogłyby się znaleźć wśród biżuterii kobiet Wikingów. Skromne, ale jednocześnie podkreślające urodę, fatygę i czas przeznaczony na przygotowanie fryzury, a do tego zdobione znakami ochronnymi – cichymi talizmanami, wypraszającymi łaskę u groźnych, północnych bogów. Jeśli szukacie ozdób do włosów z najlepiej rozpoznawalnymi motywami, jak Drzewo Yggdrasill, Młot Thora, kruki, różnego rodzaju plecionki oraz celtyckie i roślinne wzory, mamy dla Was to wszystko – i znacznie więcej. To propozycje w autorskim wydaniu, nacechowane wieczną trwałością, przygotowane ze znawstwem, zaangażowaniem i pasją. Posrebrzane lub brązowione doskonale odpowiadają efektom uzyskiwanym podczas tworzenia biżuterii w odległych nam dzisiaj czasach Wikingów. Mając odpowiednią wiedzę, możemy dokładnie odwzorowywać materiał, sposób zdobienia i same motywy ówczesnej biżuterii.

Kto mógłby nosić nasze eleganckie klamry do włosów?

Potomkowie Wikingów, faerie, niziołki, ci, którzy czują pociąg do nieznanego, do mistycyzmu, gniewnych bogów, intrygujących historii, którzy chcą w swoje życie wpleść magię ochronnych run i niepospolite piękno – wszystko, co oferujemy, jest właśnie dla Was. Nasze ozdobne klamry do włosów są wyjątkowym dodatkiem do codziennych ubrań, prezentem, który można podarować sobie samemu lub komuś, kto zawsze w zwykłych dniach szuka niezwykłości. Ozdobne, ciekawe zapięcia do włosów przypadną też pewnie do gustu tym, którzy chętnie usiedliby przy kuflu z poczciwym Gandalfem. My osobiście chcielibyśmy zobaczyć w nich przynajmniej Yennefer z Vengerbergu – ukochaną Wiedźmina albo waleczną Daenerys Targaryen. A Wy?

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.