Uwaga! W dniach 14-18.09 jesteśmy dostępni na wydarzeniach: Elfia w Holandii, Warszawskie Targi Fantastyki w Warszawie i Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Wszystkie zamówienia zrealizujemy po powrocie.

Młot Thora

W mitologii nordyckiej młot Thora nazywany był również Mjolnir lub Mjölnir. Był symbolem siły boga burzy i piorunów i jedną z trzech cennych rzeczy (obok pasa podwajającego jego moc i żelaznych rękawic) posiadanych przez niego. W naszym sklepie młot Thora znajdziesz na zawieszkach do naszyjników, otwieraczach, koralikach, które świetnie sprawdzą się jako ozdoby breloczków, oraz na pierścieniach i bransoletach.

Jak powstał młot Thora?

Wszystko zaczęło się od podstępnego planu Lokiego i wyzwania rzuconego karłom o imionach Sindri i Brokk. Loki twierdził, że ci nie są w stanie zrobić tak pięknych rzeczy, jak synowe Ivaldiego (karły, które stworzyły inne cenne przedmioty dla bogów). Sindri i Brokk poddali się próbie, a Loki położył na szali swoją głowę. I tak powstał młot Thora, który rzucony nigdy nie chybiał celu i powracał do ręki właściciela. Mjölnir początkowo miał mieć długą rączkę. Jednak Loki próbował przeszkadzać podczas jego wytwarzania. Pod postacią komara ukłuł Sindrima w powiekę, aby udaremnić pracę kowala. W ten sposób powstał krótszy uchwyt. Młot okazał się jednak potężną bronią, a Loki przegrał zakład.

Samo pochodzenie nazwy Mjölnir wywodzi się zwykle od czasownika mölva ‒ miażdżyć. Z tego samego rdzenia pochodzą również polskie słowa młot i młócić. Nazwę tę łączy się też z rosyjskim mołnija i walijskim mellt, oznaczającymi „błyskawica”, utożsamiającym Mjolnir z piorunem jako bronią boga burzy.

Młot Thora dzisiaj

W czasach wikingów Mjolnir symbol niszczycielskiej broni i boskiego przedmiotu zapewniającego błogosławieństwo był powszechnie noszony w formie naszyjników, a przedstawienie Thora i jego młota zostało odnalezione przez archeologów na wielu ówczesnych artefaktach. Do dziś młot Thora jest ważnym symbolem i pojawia się nie tylko w popkulturze, ale i na różnych przedmiotach: jest ponownie noszony jako naszyjnik, breloczek czy też zdobi otwieracz. Uważa się, że tak jak młot służył Thorowi do rozbijania wszystkiego, co stanęło mu na drodze, osoby posiadające przy sobie Mjölnir, obojętnie czy pod postacią naszyjnika, bransolety, breloczka, otwieracza, czy też w formie tatuażu, są chronieni przed złymi mocami, pechem i startami.

W naszej ofercie znajdziesz nie tylko zawieszki do naszyjników i koraliki (obie te propozycje sprawdzą się tez jako element breloczka), ale również pierścienie, kolczyki, bransolety i klamry do paska z przedstawieniem Mjölnira. Ciekawą propozycją są też otwieracze, które szczególnie polecamy na prezent.

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 10% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.