Uwaga! Od piątku 14.06 zdobywamy 14 Raciborski Festiwal Średniowieczny, a także Pyrkon (jak co roku). Zamówienia złożone między 13.06 (po godz 11:00) a 16.06 zrealizujemy w poniedziałek 17.06. Zapraszamy na imprezy :)

Runy

Dostępne w naszej ofercie, inspirowane znaczeniem run nordyckich ozdoby są niezwykle atrakcyjne wizualnie i mają zapewnić wsparcie na wielu płaszczyznach. W szerokiej ofercie znajduje się biżuteria w postaci kolczyków, breloków, pin, koralików, zawieszek, bransolet, pierścieni czy łańcuchów. Każdy wyrób został wykonany z wyjątkową starannością i z jakościowych surowców.

Czym są runy?

Alfabet runiczny, czyli runy, to forma pisma używanego przez ludy germańskie, zanim to zostało wyparte przez łacińskie. Najstarsze zapisy runiczne pochodzą z II wieku n.e. i odnaleziono je na terenie Danii i Norwegii. Zostały wyryte m.in. na tabliczkach, mieczach, grotach, grzebieniach, sprzączkach i biżuterii. Kilka zapisów run nordyckich odkryto również w Polsce ‒ pochodzą z III w. n.e.

Runy, zarówno nordyckie, jak i inne ich odmiany, były stosowane przede wszystkim do umieszczania krótkich inskrypcji wyrytych w drewnie, metalu (w tym na biżuterii) czy na kamieniach runicznych. Takiemu zapisowi sprzyjał kształt liter tego alfabetu. Poszczególne znaki runiczne, oprócz ich znaczenia fonetycznego, miały także przypisane dodatkowe, słowne ‒ np. runa þ (th) oznaczała þurisaz (olbrzym). Sam termin „runa” tłumaczy się jako sekret lub tajemnica.

Dzięki trwałemu charakterowi materiałów, na których wykonywano runiczne inskrypcje, zachowało się sporo przykładów ich zastosowania ‒ w formie biżuterii, broni i monet lub też słynnych kamieni runicznych (powstałych w większości między III a XI wiekiem n. e.). W sumie znaleziono około 6,5 tysiąca inskrypcji. Na obszarze dzisiejszych Niemiec odkryto przede wszystkim biżuterię ‒ m.in. kunsztownie wykonane fibule, sprzączki od pasków, pierścienie, a nawet dekoracje z bursztynu. Runiczne inskrypcje odnaleziono też na licznych brakteatach, czyli jednostronnie bitych monetach oraz grotach od włóczni i mieczach ‒ pokrytych inskrypcjami z prośbami o pomyślność w boju skierowanych do bóstw.

Skąd się wzięły znaki runiczne?

Jest kilka teorii na ten temat. Według wierzeń nordyckich runy zostały podarowane ludziom przez boga wojny Odyna lub przez wszystkowiedzącego strażnika Heimdallra. Inna, bardziej naukowa hipoteza mówi, że runy są wzorowane na alfabecie północnoetruskim lub pochodzą z wielu różnych pism północnych Włoch i regionu alpejskiego (IV do I wieku p.n.e.). Wszystkie te zbiory znaków, podobnie jak łaciński, są same w sobie potomkami zachodniego greckiego (poprzez greckie wpływy kulturowe poprzez kupców i kolonie we Włoszech od VII wieku p.n.e.).

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co kryje się za tajemniczymi znakami, które tak często pojawiają się w kulturze nordyckiej? Mowa oczywiście o runach – symbolach pełnych mocy i znaczenia. Runy nordyckie to nie tylko forma pisma używanego przez ludy germańskie, ale także symbole pełne głębokiego znaczenia. Każda runa miała swoje indywidualne znaczenie, zarówno fonetyczne, jak i symboliczne. W naszej ofercie znajdziecie różnorodną biżuterię inspirowaną alfabetem nordyckim: od kolczyków, przez zawieszki, aż po pierścienie, bransolety i breloki.

Tajemnice alfabetu runicznego – co kryje się za poszczególnymi symbolami?

Runy, tajemnicze symbole, które od wieków fascynują badaczy, historyków i miłośników kultury nordyckiej, są często kojarzone głównie z wikingami. Ich historia jest znacznie głębsza i bardziej złożona. Dlaczego Wikingowie używali tych konkretnych symboli? Jakie tajemnice kryją się za ich znaczeniem? Zanurzmy się w świecie run, by odkryć ich sekrety. Runy nordyckie nie były jedynie prostym systemem pisma. Wszystkie runy miały swoje unikalne znaczenie, które przekraczało prostą fonetykę. Dla Wikingów były one czymś więcej niż tylko literami – były symbolem mocy, ochrony i magii. Na przykład, jedna z run mogła symbolizować walkę, inna podróż, a jeszcze inna miłość lub przyjaźń. Dlatego tak ważne jest zrozumienie znaczenia run nordyckich, by w pełni docenić ich głębię i móc wybrać taką ozdobę, jaka najlepiej odda Waszą osobowość i styl.

Pismo nordyckie było używane nie tylko do zapisywania codziennych informacji, ale także do tworzenia amuletów, talizmanów i innych przedmiotów o charakterze magicznym. Wierzyło się, że runy mają moc wpływania na otaczający świat, przynosząc szczęście, ochronę lub siłę. Dlatego tak często spotykamy je na przedmiotach codziennego użytku Wikingów, od biżuterii po broń. A co oznaczają runy w kontekście duchowym? Wierzenia Wikingów głęboko zakorzenione były w kulturze runicznej. Uważali oni, że runy są darem od bogów, narzędziem komunikacji z nimi. Dzięki nim mogli zrozumieć wolę bóstw, prosić o ich błogosławieństwo lub ochronę. Dlatego tak ważne było dla nich znaczenie alfabetu runicznego.

Nasza oferta produktów inspirowanych pismem wikingów

Gdy myślimy o kulturze nordyckiej i jej tajemniczych symbolach, na myśl przychodzi nam nie tylko fascynujące pismo nordyckie, ale także unikalna biżuteria, która niesie ze sobą moc i historię. W naszej ofercie znajdziecie produkty, które są nie tylko odzwierciedleniem dawnych czasów, ale także wynikiem pracy pasjonatów i znawców kultury Wikingów.

Szukasz zawieszki? Mamy modele z grotem strzały, które idealnie wpisują się w klimaty wojenne Wikingów. Jeśli jesteś fanem kolczyków, nasze modele z runami wikingów z pewnością przyciągną Twoją uwagę, niosąc za sobą wyjątkowe znaczenie. Dla tych, którzy cenią sobie klasyczne akcesoria, polecamy pierścienie z runami oraz z symbolem młota Thora. Co więcej, oferujemy modele z grawerem run, a także z łańcuchem, co dodaje im niepowtarzalnego charakteru. Nie zapomnieliśmy także o tych, którzy cenią sobie praktyczność. W naszej ofercie znajdziecie zapięcia do włosów, które dodadzą charakteru każdej fryzurze, oraz bransolety i obręcze, które podkreślą Wasz styl. Dla miłośników drobnych dodatków mamy koraliki i breloki z alfabetem runicznym wikingów. Każdy produkt w naszej ofercie został wykonany z najwyższej jakości materiałów, a nasze unikalne wzory są owocem pracy pasjonatów kultury nordyckiej. Jeśli szukasz prezentu dla entuzjasty tych klimatów, nasze produkty będą strzałem w dziesiątkę. Zapraszamy do odkrywania naszej oferty i zanurzenia się w fascynujący świat pisma wikingów!

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.