Halo Wrocław i Poznań! Już w ten weekend 15-17.11 jesteśmy na Targach Piwnych w Poznaniu. A jeśli tam nie dotrzecie to od 16.11 stoimy na Jarmarku Świątecznym na targach, aż do świąt. Natomiast we Wrocławiu można też nas spotkać na Targach Rzeczy Wyjątkowych w Hali Stulecia. Zatem przybywajcie po biżuterię, kufle i rogi do picia, koszulki i miecze. Zapraszamy!

Bransolety słowiańskie

Z kulturą słowiańską poza licznymi talizmanami i amuletami kojarzy się również biżuteria. Niegdyś Słowianie wierzyli w magiczne właściwości noszonych ozdób. Tak więc biżuteria stanowiła dla nich bardzo ważny aspekt – łączyła ich z naturą, bóstwami i wierzeniami. Poza bransoletami ich ciała ozdabiały również wisiorki, łańcuszki, pierścionki czy diademy. Wszystko miało charakterystyczny styl i było wytwarzane ręcznie. Mimo że te czasy już dawno minęły, zarówno biżuteria, jak i motyw słowiański – pozostały. Nie brakuje osób, które chętnie noszą tego typu ozdoby. W naszym sklepie internetowym znajdziesz inspirowane dawnymi wierzeniami bransolety słowiańskie zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Zobacz również –bransolety wikińskie

Biżuteria słowiańska

Dla Słowian biżuteria i ozdoby pełniły dwie bardzo ważne funkcje. Mianowicie biżuteria była często praktycznym elementem odzienia – czego przykładem są podtrzymujące ubranie brosze różnego kształtu. Z kolei druga funkcja o wiele bardziej nawiązuje do dzisiejszych czasów – mowa o ozdobie ciała. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy nosili biżuterię, byli postrzegani jako bardziej atrakcyjni. Materiał, z którego wykonywano biżuterię, jak również jej kształt czy miejsce noszenia, wskazywały na status i przynależność do określonej grupy w społeczeństwie. Na drogie ozdoby mogli sobie pozwolić nieliczni. Dla najbogatszych i wpływowych ludzi tworzono je ze srebra, złota czy z kamieni szlachetnych. Natomiast ozdoby słowiańskie wykonane z brązu nosili niemal wszyscy członkowie plemion średniowiecznych. Biżuteria była odzwierciedleniem ich przekonań religijnych i wierzeń. Jednym z elementów biżuterii słowiańskiej były grzywny, czyli sztywne obręcze noszone na szyi, zwane w innych kręgach kulturowych torquesami. Ozdoby te tworzono z dwóch lub trzech splecionych ze sobą srebrnych drutów. Mogli pozwolić sobie na nią tylko zamożniejsi.

Symbole w biżuterii słowiańskiej

Jednym z najpopularniejszych symboli, który pojawiał się zarówno w słowiańskich bransoletach, jak i wisiorach, była swarga, nazywana również swarożycą, swarzycą słowiańską czy kołowrotem słowiańskim. Symbol ten wywodzi się z wierzeń pogańskich. Przedstawia ośmioramienny kołowrót, którego końce zakrzywiają się pod kątem prostym w prawą stronę, wszystkie jednakowo. Przyglądając się temu symbolowi, możemy skojarzyć go ze słońcem. To sprawia, że swarga połączona jest ze Swarogiem, czyli bogiem słońca, nieba i ognia. Kształt zakrzywionych ramion naśladuje ruch Słońca widzianego z północnej półkuli. Biżuteria ze swarożycą czy też inne talizmany były symbolem bogów. Noszono je, ponieważ wierzono, że przynoszą dobrobyt i szczęście. W naszej ofercie znajdziesz różne modele bransolety słowiańskiej z symbolem słońca. Z pewnością zachwycą wszystkich miłośników tej kultury.

Innym równie popularnym motywem stosowanym w biżuterii Słowian był niedźwiedź. Zwierzę to po części stanowiło symbol boga Welesa, opiekuna zaświatów i patrona dobrobytu. Dlaczego akurat niedźwiedź? Ponieważ często występował jako atrybut tego boga, zaraz obok węża, smoka, czy złota. Poza tym nie da się ukryć, że niedźwiedź to symbol ogromnej siły. Uchodzi za niebezpieczne, ale niezwykle inteligentne zwierzę. Wśród naszych bransolet znajdziesz modele, które zakończone są niedźwiedzimi głowami.

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.