Uwaga! Przerwa świąteczna od 28.12.22-04.01.2023r. Wszystkie zamówienia będą realizowane po tym terminie. Pozdrawiamy

Kobiety w epoce Wikingów

Powszechnie wiadomym jest, że we wczesnym średniowieczu przeciętna przedstawicielka płci pięknej nie cieszyła się taką mnogością praw, co współczesne kobiety. Jej życie prawdopodobnie kręciło się wokół zajmowania się domostwem, wychowywaniem dzieci i gotowaniem. Czy kobiety wikingów również mogły liczyć tylko na taki los?

Era Wikingów to epoka mężczyzn – tylko do nich bowiem można było zastosować określenie „vikingar”, a więc mężczyzna podróżujący na długich łodziach poza Skandynawię, aby łupić i handlować. Mimo to, najnowsze badania DNA wskazują, że również kobiety wybierały się na takowe wyprawy. Szczególnie niezbędna była ich obecność w grupach osadniczych na dotąd bezludnych lądach. Bez kobiet trudno byłoby zbudować społeczność od zera.

Pochówki z epoki Wikingów wskazują na jasny podział ról społecznych: mężczyźni zajmowali się polowaniem, walką, handlem i uprawą ziemi, wobec czego chowano ich z bronią i narzędziami. Kobiece groby zawierają natomiast przedmioty użytku domowego, biżuterię i odzież.

Wikińskie kobiety miały jednak więcej szczęścia, niż ich koleżanki z innych kręgów kulturowych. Miały prawo do posiadania, wnoszenia o rozwód oraz odzyskania swoich należności po odejściu od męża. Choć małżeństwa zawierały w wieku nastoletnim, kobiety miały głos w sprawie wyboru kandydata.

Mężczyzna był władcą domu, ale często to kobieta zarządzała zarówno gospodarstwem, szczególnie pod nieobecność męża. Wdowy mogły przejąć rolę zarządczyni na stałe, samodzielnie prowadząc uprawy lub handel. Symbolem tej władzy były klucze, będące częstym znaleziskiem w kobiecych pochówkach. Niektóre z tych pochówków są niezwykle bogate i wystawne, co świadczy o ważnej roli pochowanych tam kobiet. Z przekazów wynika, że mogły one zajmować nawet stanowiska dowódcze.

Choć nie każda z nich była Walkirią, z kobietami Wikingów lepiej nie zadzierać…

Grafika w nagłówku przedstawia litografię autorstwa Morrisa Mereditha Williamsa pod tytułem “Lathgertha”.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Z wierzeń Słowian – mamuny

Wśród licznych demonów żeńskich w wierzeniach słowiańskich spotkać można liczne, których wpływ na ludzkie życie jest raczej negatywny. Do takowych zaliczyć można mamuny. Nazwa mamuna,

Czytaj więcej »
Aktualności

Z legend Słowian – strzygi

Demony nękały dawnych Słowian pod najróżniejszymi postaciami – zarówno męskimi, jak i kobiecymi. Do tych drugich należały strzygi. Strzygi prawdopodobnie pochodzą od rzymskich demonów kobiecych

Czytaj więcej »
Aktualności

Z legend Słowian – Leszy

Lasy, szczególnie te dzikie i głębokie, budzą grozę i respekt. Obecność dzikich zwierząt, trudności w znalezieniu drogi czy nieprzebyta ciemność działały na wyobraźnię ludzi od

Czytaj więcej »