Uwaga! W dniach 29-30.09 zapraszamy serdecznie do hali Łuczniczka w Bydgoszczy na Blugame Show 2023, a w 01.10 na zamek we Wrocławiu na Jarmark Jadwiżański.

Krótka historia Święta Zakochanych

Dziś Święto Zakochanych znane jest niemalże na całym świecie. Walentynki obchodzi się w różnej formie, podobnie jak towarzyszące im tradycje. W każdej jednak celem jest celebracja miłości oraz związków romantycznych.

Święto Zakochanych jedną ze swoich nazw bierze od wspomnienia świętego Walentego, obchodzonego czternastego lutego. W niektórych rejonach postać uznaje się za patrona osób zakochanych, a według folkloru – za obrońcę przed ciężkimi chorobami. Pochodzenie Walentynek może być jednak znacznie bardziej skomplikowane.

Jak większość współczesnych świąt w kalendarzu, swoje pochodzenie Walentynki mają wśród pogańskich obrzędów i rytuałów. Jednym z nich były Luperkalia, rzymskie święto, które początkowo obchodzono ku czci wilczycy, która według mitów wykarmiła założycieli Rzymu – Remusa i Romulusa. W późniejszych czasach tradycją było uroczyste świętowanie w parach, które dobierane były losowo. Działo się to za pomocą urn – dziewczęta wrzucały swoje imiona do pojemnika, a następnie chłopcy je losowali. Obchody Luperkalii mogły obejmować składanie ofiar, ucztowanie oraz biczowanie uczestników przez kapłanów w celu zwiększenia płodności lub odegnaniu zarazy. Bóstwami, które patronowały temu świętu, były między innymi Junona, bogini kobiet i małżeństwa, oraz Pan, bóg przyrody pod postacią fauna.

Wśród Słowian za odpowiednik Walentynek uznaje się Noc Kupały, obchodzona 21-22 czerwca, w dniu przesilenia letniego. Była to noc łączenia w pary – dziewczęta puszczały wykonane przez siebie wianki na wodę rzeki, a ustawieni nieco dalej w nurcie chłopcy łowili je. Właścicielka wianka oraz jego zdobywca mogli wówczas nawet udać się na samotny spacer po lesie.

 

Zdjęcie w nagłówku autorstwa Tobiasz Gottfried Studio.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Gdzie mieszkali Wikingowie?

Wikingowie, słowo brzmiące niezwykle i tajemniczo, to postacie z fascynującej epoki, która wciąż budzi ciekawość wielu ludzi na całym świecie. Kiedy żyli Wikingowie i gdzie

Czytaj więcej »
Aktualności

W co wierzyli Wikingowie?

W epoce wikingów, w północnych krainach, wiara i akty religijne były ściśle związane z pojęciem forn siðr, czyli starożytnego albo religijnego zwyczaju. Wikingowie nie mieli

Czytaj więcej »
Aktualności

Co podbili Wikingowie?

Wikingowie: Pasjonująca Historia Podbojów i Odkryć W ciągu zaledwie dwustu lat ery Wikingów ludy skandynawskie otoczyły Europę swoją przedsiębiorczością i agresją, a także zdominowały wydarzenia

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 10% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.