Uwaga! Przerwa świąteczna od 28.12.22-04.01.2023r. Wszystkie zamówienia będą realizowane po tym terminie. Pozdrawiamy

Mityczne zwierzęta – kruki

Kruki to gatunek pełen ciekawych cech. Gdy są młode, podróżują w gromadach, jednak w dorosłości łączą się w pary na całe życie, wspólnie broniąc swojego terytorium. Mogą dożyć ponad czterdziestu lat… co w różnych legendach i wierzeniach urasta do prawie trzystu lat. Koegzystują z człowiekiem od tysięcy lat, i choć głównie uważamy je za majestatyczne i piękne, to w na niektórych terenach mają status szkodników. Nic dziwnego, skoro ich dieta zawiera i odpady spożywcze, i owoce, i padlinę.
Ten ostatni składnik diety przysporzył krukom negatywnej sławy. W wielu wierzeniach kojarzono je ze śmiercią. Powód jest prosty: ptaki te często podróżowały za maszerującym wojskiem, żywiąc się ciałami zmarłych. Znane były też ze zjadania wisielców – stąd w średniowieczu “paść kruki” oznaczało wieszać. Wobec takich skojarzeń nic dziwnego, że kruki uznaje się także za pośredników pomiędzy życiem, a śmiercią.
Wśród Słowian wierzono, że dusze zmarłych przybywały na ziemię jesienią i zimą z pomocą kruków. Ptaki te także miały moce wróżebne – obserwowano je więc, aby z ich zachowania wyczytać przyszłość. W Szwecji natomiast ptaki te miały być nową formą dusz zamordowanych osób. Wśród wierzeń Celtów, kruk był prorokiem nieszczęść, a także jedną z postaci bogini magii. Dla Greków z kolei, ptak ten był pośrednikiem pomiędzy ludźmi, a bogiem Apollem.
W wierzeniach skandynawskich kruki kojarzono raczej z inteligencją, którą wykazują się współcześnie. Dowiedziono, że potrafią one wykorzystywać znane sobie informacje, aby rozwiązywać nowe problemy. Do tego, nadają sobie nawzajem imiona i przywołują się za ich pomocą. W mitach Wikingów znane są głównie dwa kruki. Były to Hugin (Myśl) i Munin (Pamięć), towarzysze Odyna. Każdego dnia ptaki wyruszały w świat, aby co wieczór powrócić i przekazać Odynowi najnowsze informacje. Dzięki temu bóg zawsze wiedział, co dzieje się zarówno u bogów, jak i u ludzi.
PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Wikingowie i ich rogi

Rogi są w kulturze popularnej niezmiennie kojarzone z postaciami wikińskich wojowników, zarówno jako ozdoba ich hełmów, jak i naczynie do picia. I o ile to

Czytaj więcej »