Informujemy, że z przyczyn technicznych realizacja wysyłek odbędzie się jutro. Za opoźnienie przepraszamy.

Mityczne zwierzęta – sokoły, jastrzębie i sowy

Wśród licznych ptaków spotykanych w wierzeniach różnych kultur, na czele z krukami, pojawiają się również inne gatunki. Należą do nich między innymi sokoły, cenione za swoje piękno i drapieżność. Symbolizował waleczność i wojowniczą duszę. Identyfikowali się z nim wojownicy , a w starożytnym Egipcie uznawany był za wcielenie boga Horusa. Mógł oznaczać sprawność i bezwzględność, ze względu na jego umiejętności łowieckie. Sokoły są także kojarzone z bardzo dobrym wzrokiem, rycerskością i powrotami.

Największymi rywalami sokołów są jastrzębie, które przede wszystkim symbolizują lojalność. Uważa się, że wybierają partnerów na cale życie i zdolne są do prawdziwej miłości, bycia wsparciem i ochroną dla drugiej połówki. Znaną cechą jastrzębia jest to, że nie przegapia danej mu okazji i stawia czoła przeciwnościom losu. Może być także symbolem nieba i słońca, podobnie jak kojarzeni z nim bogowie.

Symbolika sów kryje w sobie znacznie więcej. W Słowiańskich wierzeniach symbolizowała śmierć i nieszczęście, a jej pojawienie się było złym omenem. Traktowano je jak pochodzące z zaświatów i balansujące na krawędzi życia i śmierci oraz dnia i nocy. Być może aby zmniejszyć strach przed sowami, wyśmiewano je. Wytykano im ułomności względem innych gatunków – głównie sokołów (sowa sokoła urodzić nie zdoła).

Co ciekawe, sowy budziły też wiele pozytywnych odczuć. Symbolizowały nadejście zmian i właściwy osąd, ale przede wszystkim mądrość, wiedzę i inteligencję. Pochodzenie tego porównania może być zupełnie zaskakujące. Sowy często przebywały w bibliotekach, aby polować na gryzonie, które mogły zaszkodzić woluminom. Z czasem zaczęto łączyć ich obecność z wiedzą dostępną w bibliotekach…

 

Grafika w nagłówku przedstawia fragment obrazu Leona Wyczółkowskiego “Sowa”.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Jaki miecz dla Wikinga?

Typologia Petersena – skąd się wzięły te literki? Jan Petersen był norweskim archeologiem działającym w pierwszej połowie XX wieku. W 1919 roku uzyskał on stopień

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.