Zapraszamy od 30.11-03.12 na Targi Książki Historycznej w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie oraz na 31. Wrocławskie Targi Dobrych Książek w Hali Stulecia, a także 02-03.12 na Magnificon Winter Expo 2023 w Expo Kraków. Zamówienia złożone między 29.11 a 04.12 najpóźniej będziemy realizować we wtorek 05.12.

Wolin, Jomsborg, czy Vineta?

Festiwal historyczny na wyspie Wolin, a także tamtejszy skansen archeologiczny są jednymi z największych w Polsce. Nie stało się tak bez powodu – niegdyś Wolin również królował pod względem wielkości, bogactwa i kontaktów handlowych…

Jak wiele średniowiecznych miast, Wolin znajduje się w dogodnym handlowo położeniu – blisko dróg morskich i lądowych. Nic dziwnego, że pierwsze ślady osadnictwa pojawiają się już w epoce kamienia i trwają przez wiele tysiącleci. W czasach świetności i wczesnego średniowiecza w okolicach znajdowało się aż 70 grodów i wszystkie należały do Wolinian.

Co może budzić zdziwienie, to ilość nazw stosowanych do określenia tego miejsca. Na zachodzie był to Julin – miasto, które wedle legend założył sam Juliusz Cezar. W Skandynawii jest to Jomsborg, natomiast Vineta wiąże się z legendą o niezwykle bogatym mieście u ujścia Odry. Mieszkańcy jednak charakteryzowali się pychą, więc boska siła zesłała na miasto karę – sztorm zatopił miasto, niczym Atlantydę. Według legend raz do roku Vineta jawi się w okolicy na falach…

Według kronik mieszkańcy Wolina nie byli zbyt zgodni z ówcześnie panującym Mieszkiem, a mieli czym wojować. Ponadto nie mieli jednego władcy, a raczej radę złożoną ze starszyzny. Poza tym, ludzie mieszkający w Wolinie znani byli ze swojej uprzejmości, gościnności, a także… pogaństwa. Gdy biskup Bernard z Hiszpanii podjął tam misję, Wolinianie przyjęli go tak uprzejmie, że zrezygnował z dalszej posługi. Dopiero Ottonowi, i dopiero za drugim razem, udało się nakłonić część mieszkańców do przyjęcia wiary.

Pod koniec X wieku Mieszko pokonał Wolinian i wcielił miasto do Polski, czyniąc je pierwszym portem w kraju. Jednak niewiele później, w XII wieku, Wolin zniszczyły duńskie najazdy. Dziś, dzięki wieloletniej działalności członków Stowarzyszenia, można tam podziwiać rekonstrukcje chat, liczne zabytki archeologiczne oraz, raz do roku, największy festiwal rekonstrukcji wczesnego średniowiecza w Polsce.

 

Zdjęcie w nagłówku przedstawia bramę Centrum Słowian i Wikingów – widok od strony skansenu autorstwa serwisu fotopolska.eu.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Łańcuchy w świecie Wikingów

Ozdobieni – w świecie wikińskich ozdób Era wikingów, obejmująca koniec VIII wieku do wczesnych lat XI, była okresem odkryć, grabieży i wymiany kulturowej. Pośród mieczy,

Czytaj więcej »
Aktualności

Pierścienie w świecie Wikingów

Kultura i wierzenia Wikingów Przy wspominaniu kultury Wikingów łatwo odkryć, że jest ona pełna różnorodnych i tajemniczych symboli. Każdy z nich posiada swoje znaczenie i

Czytaj więcej »
Aktualności

Bransolety w świecie Wikingów

W erze Wikingów, pełnym niebezpieczeństwa i niepewności, biżuteria była czymś więcej niż tylko ozdobą. Była to również manifestacja statusu, bogactwa, lojalności oraz związku z bóstwami.

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 10% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.