Uwaga! W dniach 29-30.09 zapraszamy serdecznie do hali Łuczniczka w Bydgoszczy na Blugame Show 2023, a w 01.10 na zamek we Wrocławiu na Jarmark Jadwiżański.

Co podbili Wikingowie?

Wikingowie: Pasjonująca Historia Podbojów i Odkryć

W ciągu zaledwie dwustu lat ery Wikingów ludy skandynawskie otoczyły Europę swoją przedsiębiorczością i agresją, a także zdominowały wydarzenia historyczne w obrębie kontynentu. Ci nieustraszeni i zdeterminowani wojownicy odgrywali kluczową rolę w tej burzliwej erze. Ich podboje, odkrycia i wpływ na kształt Europy stanowią fascynujący rozdział w historii świata.

Wikingowie: Z Morza na Ląd

Pod koniec VIII wieku, słuchy o bogactwach za morzem dotarły do przeludnionych fiordów Skandynawii. Wikingowie, nazwani od skandynawskiego słowa “vik” oznaczającego zatokę, postanowili wyruszyć na poszukiwanie nowych ziem i skarbów. Ich długie, wiosłowo-żaglowe łodzie były nie tylko imponujące pod względem konstrukcji, ale także niezwykle funkcjonalne. Wąskie kadłuby umożliwiały im pływanie zarówno na morzu, jak i w górę rzek, penetrując lądy nawet przy niewielkim zanurzeniu. Łodzie budziły także grozę wśród tych, którzy wcześniej nie widzieli takowych konstrukcji.

Pierwsze Wyprawy i Najeźdźcy

Pierwsze wyprawy wikingów były skoncentrowane na zdobywaniu łupów. W 793 roku splądrowali opactwo na wyspie Lindisfarne w Anglii, rozpoczynając serię rabunkowych rajdów. Ich celami były często bezbronne, niekorzystnie położone klasztory i miasta. Wikingowie nie wahali się zabijać tych, którzy stanęli na ich drodze, a młodych i silnych woleli brać do niewoli. Ich ataki obejmowały również miasta jak Paryż, Bordeaux i Hamburg, wywołując panikę na wybrzeżach Europy.

Ekspansja na Wschód i Odkrycia

Nie tylko zachodnie wybrzeża Europy padły ofiarą wikingów. Wikingowie skierowali się na wschód, penetrując rzeki Rusi, aż dotarli do Morza Kaspijskiego i Czarnego. Handlowali niewolnikami i zakładali osady, które później stały się zalążkiem nowych państw. Ich ekspansja sięgała również dalekich wybrzeży Ameryki Północnej – według niektórych przekazów Leif Eriksson odkrył Grenlandię i Nową Fundlandię.

Anglia: Podbój i Osiedlanie

Wikingowie osiedlili się również w Anglii. W 865 roku “wielka armia pogan” wylądowała w Anglii Wschodniej. Ich inwazję zatrzymał dopiero król Alfred Wielki, który przyczynił się do chrystianizacji Wikingów oraz ich osiedlenia w obszarze Danelaw. Wikingowie stanęli u podstaw powstania królestwa Anglii.

Skandynawskie Królestwa i Odkrycia

Wikingowie osiedlili się na Islandii, gdzie utworzyli parlament Althing, a także na Grenlandii. Ich osiągnięcia zintegrowały się z lokalnymi społecznościami, a nowe szlaki handlowe przyczyniły się do rozwoju regionów wybrzeża Morza Północnego i Bałtyckiego. Wikingowie wyprawili się także na południe, osiedlając się we Włoszech i tworząc silne księstwa.

Dziedzictwo Wikingów

Historia wikingów to opowieść o niesamowitych podbojach, zdobyczach i odkryciach. Mimo początkowej sławy rabusiów, wikingowie przyczynili się także do tworzenia nowych państw, rozwoju handlu i integracji kulturowej. Ich dziedzictwo jest wciąż obecne w dzisiejszych społeczeństwach Europy, a fascynująca historia wikingów nadal wzbudza zainteresowanie i inspiruje badaczy oraz miłośników historii.

Grafika w nagłówku przedstawia fragment miniatury z “Życia i cudów św. Edmunda”.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Gdzie mieszkali Wikingowie?

Wikingowie, słowo brzmiące niezwykle i tajemniczo, to postacie z fascynującej epoki, która wciąż budzi ciekawość wielu ludzi na całym świecie. Kiedy żyli Wikingowie i gdzie

Czytaj więcej »
Aktualności

W co wierzyli Wikingowie?

W epoce wikingów, w północnych krainach, wiara i akty religijne były ściśle związane z pojęciem forn siðr, czyli starożytnego albo religijnego zwyczaju. Wikingowie nie mieli

Czytaj więcej »
Aktualności

Co podbili Wikingowie?

Wikingowie: Pasjonująca Historia Podbojów i Odkryć W ciągu zaledwie dwustu lat ery Wikingów ludy skandynawskie otoczyły Europę swoją przedsiębiorczością i agresją, a także zdominowały wydarzenia

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 10% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.