Zapraszamy od 30.11-03.12 na Targi Książki Historycznej w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie oraz na 31. Wrocławskie Targi Dobrych Książek w Hali Stulecia, a także 02-03.12 na Magnificon Winter Expo 2023 w Expo Kraków. Zamówienia złożone między 29.11 a 04.12 najpóźniej będziemy realizować we wtorek 05.12.

Freja, bogini miłości i magii

Freja była boginią magii, miłości i płodności, a także wegetacji. Patronowała wojnie, a na polach Folkvangr podlegało jej tyle samo wojowników, co Odynowi w Walhalli. W drugiej z krain miała jednak swoje miejsce u stołu wojowników, które było równe Odynowi.

Była boginią najczęściej pojawiającą się w mitach, chociaż często stanowiła jedynie obiekt pożądania. Uważano ją za najpiękniejszą, a jej obecność w Asgardzie miała zapewniać dostatek pozostałym bóstwom. Jej głównym atrybutem był złoty (lub bursztynowy) naszyjnik Brisingamen. Ozdoba ta zapewniała armiom zwycięstwo w bitwie, natomiast Frei – pomyślność w uwodzeniu mężczyzn. Przy jego wykuciu pracowało aż czterech krasnoludzkich kowali.

Przedstawienie bogini Frei powożącej rydwanem zaprzężonym w koty, Emil Dopler, 1905.

 

Bogini miłości często przedstawiana była w obecności dwóch kotów, które powoziły jej rydwanem. Towarzyszył jej również dzik Hildisvini, być może związany z jej mocą zamieniania ludzi w dziki. Czasami bogini używała dzika jako wierzchowca. Postać Frei otaczał okrągły pierścień, symbolizujący jej naszyjnik, a także płodność. Innym jej atrybutem była szata z sokolich piór, która mogła symbolizować jej moc zamiany w sokoła.

Jej kult utrzymywał się aż do XIII wieku, a dzisiaj jego pozostałości możemy obserwować w postaci nazwy piątego dnia tygodnia w niektórych językach. Jednym z imion Frei – Vanadis – nazwano pewną planetoida oraz pierwiastek wanad.

 

Grafika w nagłówku przedstawia fragment obrazu pod tytułem “Freja i naszyjnik” pędzla Jamesa Penrose’a.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Łańcuchy w świecie Wikingów

Ozdobieni – w świecie wikińskich ozdób Era wikingów, obejmująca koniec VIII wieku do wczesnych lat XI, była okresem odkryć, grabieży i wymiany kulturowej. Pośród mieczy,

Czytaj więcej »
Aktualności

Pierścienie w świecie Wikingów

Kultura i wierzenia Wikingów Przy wspominaniu kultury Wikingów łatwo odkryć, że jest ona pełna różnorodnych i tajemniczych symboli. Każdy z nich posiada swoje znaczenie i

Czytaj więcej »
Aktualności

Bransolety w świecie Wikingów

W erze Wikingów, pełnym niebezpieczeństwa i niepewności, biżuteria była czymś więcej niż tylko ozdobą. Była to również manifestacja statusu, bogactwa, lojalności oraz związku z bóstwami.

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 10% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.