Halo! Od piątku 13.09 do niedzieli 15.09 uczestniczymy w Bitwie o Krowę w Świdwinie. Będziemy mieli standardowo rogi, kufle do picia, koszulki, a także miecze! A od soboty 14.09 do niedzieli jesteśmy znowu w Łodzi. Tym razem na 35 Międzynarodowym Festiwalu komiksu i gier w Atlas Arenie. Serdecznie zapraszamy :)

Gród Pobiedziska

Gród Pobiedziska – wprowadzenie historyczne

Gród Pobiedziska to fascynujące miejsce, które przenosi nas w czasy wczesnego średniowiecza, ukazując życie i kulturę dawnych Słowian. Gród, będący częścią piastowskiej Polski, pełnił ważną funkcję obronną i administracyjną. Wzniesiony w strategicznym punkcie, przyczyniał się do kontroli nad szlakami handlowymi i obrony terytorium. Według niektórych badaczy, w 1048 roku Kazimierz Odnowiciel uczynił osadę grodem, dając mu nazwę pochodzącą od pobiedy (po starosłowiańsku: zwycięstwo).

Skansen Pobiedziska – ciekawostki

Skansen w Pobiedziskach to prawdziwa skarbnica wiedzy o przeszłości. W skansenie można zobaczyć rekonstrukcje chat, warsztatów oraz budowli obronnych, które wiernie odtwarzają codzienne życie wczesnośredniowiecznych Słowian. Ciekawostką jest fakt, że niektóre z tych rekonstrukcji powstały przy użyciu technik budowlanych stosowanych przez naszych przodków, co dodaje autentyczności całemu miejscu.

Gród w Pobiedziskach – atrakcje i zwiedzanie

Gród w Pobiedziskach oferuje wiele atrakcji dla zwiedzających. Spacerując po grodzisku, można zobaczyć m.in. drewniane fortyfikacje, wieże obronne oraz chaty mieszkalne. Na terenie grodu organizowane są liczne warsztaty i pokazy, w tym wytwarzanie dawnych narzędzi, rękodzieła oraz prezentacje średniowiecznej kuchni. Na majdanie grodu znajduje się imponująca kolekcja replik machin wojennych. Eksponaty można nie tylko dotykać, ale i wypróbować. Największą atrakcją jest dziesięciometrowy trebusz. Ta gigantyczna katapulta miota kamienne pociski na odległość do 200 metrów. Gród Pobiedziska jest jedynym miejscem na świecie, gdzie turyści mogą własnoręcznie obsługiwać tego typu machinę.

Skansen w Pobiedziskach – koszt i warunki wstępu

Skansen w Pobiedziskach, znajdujący się przy ul. Fabrycznej 68, w sezonie wakacyjnym otwarty jest codziennie od 10:00 do 18:00. Bilety wstępu są dostępne w przystępnych cenach, a dla dzieci, studentów oraz seniorów przewidziane są zniżki. Czas zwiedzania to około 60 minut, a osoby z niepełnosprawnościami mogą spodziewać się obecności niezbędnych udogodnień.

Gród piastowski Pobiedziska – jak dojechać?

Gród piastowski Pobiedziska jest łatwo dostępny zarówno dla zmotoryzowanych, jak i korzystających z komunikacji publicznej. Znajduje się on przy ul. Fabrycznej 68 w Pobiedziskach. Dojazd samochodem jest prosty, a na miejscu znajduje się parking. Z Poznania do Pobiedzisk kursują także regularne połączenia kolejowe.

Ozdoby i biżuteria z czasów Słowian – Ozdoby Wikingów

Nic nie wzbogaca wizyty w piastowskim grodzie lepiej, niż biżuteria inspirowana historią Słowian. Aby jeszcze lepiej wczuć się w klimat wczesnego średniowiecza, proponujemy zaopatrzyć się w różnego rodzaju akcesoria. Mogą to być na przykład pierścienie z symbolem boga Welesa, czyli słowiańskiego patrona dobrobytu. Dla fanów zwierząt mamy zawieszki z niedźwiedziem, który przez Słowian uważany był za symbol siły… albo człowieka zaklętego w zwierzę. Być może wolisz nosić kolczyki? Nasze kolczyki z lunulami świetnie się sprawdzą jako kobiecy dodatek do stylizacji. Lunule są bowiem symbolem kobiecości, związanej z siłą księżyca. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą słowiańskiej biżuterii, które pozwolą na jeszcze głębsze zanurzenie się w historię i tradycje naszych przodków, odkrywane podczas wizyty w Pobiedziskach.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Gród w Santoku

Gród Santok – wprowadzenie historyczne Gród Santok to jedno z najbardziej znaczących miejsc w historii wczesnośredniowiecznej Polski. Położony na strategicznym punkcie w widłach rzek Warty

Czytaj więcej »

Gród Pędzików

Gród Pędzików – wprowadzenie historyczne Gród Pędzików to fascynujące miejsce, które przenosi nas w czasy średniowiecznej Polski. Znajdujący się w województwie świętokrzyskim powstał z inicjatywy

Czytaj więcej »

Gród na górze Birów

Gród na górze Birów – wprowadzenie historyczne Gród na górze Birów to wyjątkowe miejsce, które przenosi nas w czasy wczesnego średniowiecza. Położony na malowniczym wzniesieniu

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.