Uwaga! Od piątku 14.06 zdobywamy 14 Raciborski Festiwal Średniowieczny, a także Pyrkon (jak co roku). Zamówienia złożone między 13.06 (po godz 11:00) a 16.06 zrealizujemy w poniedziałek 17.06. Zapraszamy na imprezy :)

Imbolc. Początek wiosny

Witajcie w pierwszy dzień wiosny… według Celtów! 

Dziś – a dokładniej od wczoraj do dzisiaj – wypada Imbolc. Było to święto średniowiecznych Celtów, które obchodzili oni w dzień początku wiosny według celtyckiego kalendarza. 

Pierwsze wzmianki o Imbolc pochodzą z dziesiątego wieku. Niewiele jednak wiadomo o początkowych obrzędach. Wedle średniowiecznej baśni, zwanej Tochmarc Emire, święto przypadało na pierwsze dojenie owiec na początku wiosny. Jest również, obok Beltane, Lughnasadh i Samhain, jednym z najważniejszych celtyckich festiwali, dzielących rok na cztery pory.

Imbolc łączono z odrodzeniem, oczyszczeniem oraz nowym życiem. Początek wiosny oznaczał obudzenie się po długiej zimie, która dla naszych przodków była o wiele cięższa niż dla nas. 

Było to również święto celtyckiej bogini Brigid, patronki poezji, mądrości, ochrony i płodności. Późniejsze źródła wymieniają takie obchody jak: robienie kukły przedstawiającej Brigid oraz noszenie jej od domu do domu przez młode dziewczęta. Bogini miała odwiedzać domy w przeddzień festiwalu i, aby zaskarbić sobie jej względy, należało pościelić jej łoże oraz zostawić jedzenie i napoje. Przygotowywano również elementy odzieży, aby zostały pobłogosławione przez boginię.

W dobie chrystianizacji Europy, bogini Brigid zmieniła się w świętą Brygidę, i obecnie Imbolc często obchodzi się jako Dzień Świętej Brygidy. Od przyszłego roku ma się nawet stać świętem państwowym w Irlandii.

Witraż ukazujący św. Brygidę w kaplicy St Non’s w St Davids, Walia (fot. Wolfgang Sauber).

Współcześnie zarówno chrześcijanie, jak i przedstawiciele innych wyznań świętują Imbolc, wytwarzając krzyże św. Brygidy lub odwiedzając poświęcone jej święte studnie. Jak widać, jest to kolejne ze świąt, które przetrwały wiele stuleci, a celebrowane są do dziś…

#ozdobywikingów #biżuteria #jewellery #wikingowie #Słowianie #viking #slavic #celtic #fantasy #Slavs #sf #sciencefiction #archaeology #archeologia #history #historia #mythology #mitologia #tradycja #tradition #dziedzictwo #heritage 

Fotografia w nagłówku autorstwa Stevena Earnshawa przedstawiają obchody święta Imbolc w Marsden, hrabstwo West Yorkshire, Anglia.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.