Halo! Od piątku 20.09 do niedzieli 22.09 będziemy na dwóch imprezach: Jesiennych Targach Książki w Warszawie i Hobbymesse w Lipsku. Nasze ekipy serdecznie zapraszają :)

Celtowie. Kim byli?

Celtowie swoją kolebkę mają w południowych Niemczech, gdzie odnaleziono kurhany sprzed blisko czterech tysięcy lat. Przez ponad dziesięć wieków kultura Celtycka rozprzestrzeniła się na niemal całą Centralną oraz Zachodnią Europę – dotarła nawet na tereny Polski – oraz na Bliski Wschód. Jeszcze przed rozpoczęciem naszej ery Celtowie zostali powoli spychani przez Rzymian z kontynentu. Obecnie za tereny przynależne ludom celtyckim uważa się Brytanię, Walię, Kornwalię, Wyspę Man, Irlandię oraz Szkocję. Na tych terenach jeszcze w średniowieczu mówiono w językach celtyckich. 

Celtowie, mimo osiągnięcia wysokiej kultury, nie utworzyli nigdy jednego państwa. Jednostką organizacyjną było zazwyczaj plemię, na czele którego stał król. Jego obowiązkiem była troska o całe plemię, obrona a nawet utrzymywanie poddanych. 

Bardzo ważną grupą społeczną byli kapłani, zajmujący się nie tylko obrzędami i wiarą, ale również przekazywaniem tradycji historycznej, badaniem przyrody i filozofią. Najwyżsi rangą, druidzi, często byli rozjemcami w przypadku sporów.

Inną ważną grupą byli wojownicy, których powinnością było zdobywanie łupów wojennych i udział w starciach z przeciwnikami. 

Oprócz ludzi wolnych wśród Celtów znajdowali się również niewolnicy – jeńcy wojenni. Ich charakterystyczną cechą był brak torquesu – sztywnego naszyjnika w kształcie koła, noszonego przez każdego wolnego obywatela.

Galijskie torquesy, III wiek p.n.e., zbiory Muzeum Saint-Raymond, Tuluza

Wolni obywatele przyozdabiali się nie tylko w torquesy, ale również liczne bransolety, fibule, spinki i pasy łańcuchowe.

Wśród popularnych wzorów celtyckich znajdowały się plecionki, skomplikowane węzły, triquetry i abstrakcyjne ornamenty inspirowane fauną i florą. Wiele z nich przetrwało do dziś, szczególnie na ziemiach nadal zamieszkałych przez ludzi mówiących językami celtyckimi. Niektórzy z nich nawet wciąż wyznają celtyckie wierzenia, ale o tym następnym razem…

#ozdobywikingów #biżuteria #jewellery #wikingowie #Słowianie #viking #slavic #celtic #fantasy #Slavs #sf #sciencefiction #archaeology #archeologia #history #historia #mythology #mitologia #tradycja #tradition #dziedzictwo #heritage

Fotografia w nagłówku przedstawia pomnik Wercyngetoryksa, galijskiego wodza, znajdujący się na placu de Jaude w Clermont-Ferrand, Francja.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

gród santok
Aktualności

Gród w Santoku

Gród Santok to jedno z najważniejszych miejsc w historii wczesnośredniowiecznej Polski. Położony strategicznie w widłach rzek Warty i Noteci, Gród w Santoku odgrywał kluczową rolę

Czytaj więcej »
gród pędzików
Aktualności

Gród Pędzików

Gród Pędzików to fascynujące miejsce, które przenosi nas w czasy średniowiecznej Polski. Znajdujący się w malowniczej okolicy województwa świętokrzyskiego, został stworzony przez pasjonatów historii i

Czytaj więcej »
gród na górze birów
Aktualności

Gród na górze Birów

Gród na górze Birów to niezwykłe miejsce, które przenosi nas w czasy wczesnego średniowiecza. Położony na malowniczym wzniesieniu w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, pełnił strategiczną funkcję obronną,

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.