Informujemy, że z przyczyn technicznych realizacja wysyłek odbędzie się jutro. Za opoźnienie przepraszamy.

W co wierzyli Celtowie?

Jak wiele ludów ówczesnych czasów, wierzenia Celtów opierały się na naturze. To, czego nie rozumieli, wyjaśniali aktywnością bóstw i magicznych stworzeń. Najciekawsze jest jednak umiejscowienie postaci kobiecych w całym tym panteonie…

Postaci kobiece w najstarszych wierzeniach są kojarzone nie tylko z płodnością, ale również z władzą. Symbolizowały zarówno urodzaj, jak i siły niszczące. Może to wyjaśniać wysoką pozycję kobiet w celtyckim społeczeństwie – uosabiały one prastare bóstwa, mające władzę nie tylko nad światem, ale i mężczyzną. 

Przykładem takich bóstw są matrony – przedstawiane jako trzy dojrzałe kobiety z niemowlętami lub rogami obfitości. Podobnie przedstawiano znaną w Galii Eponę – boginię urodzaju oraz świata zmarłych.

Replika rzymsko-celtyckiej rzeźby przedstawiającej trzy matrony, Ancaster, Wielka Brytania

Kalendarz Celtów obracał się wokół cyklu księżyca. Był on najważniejszym ciałem niebieskim i nic w tym niezwykłego, patrząc na pozycję kobiet wśród bóstw celtyckich. Księżyc bowiem od dawna kojarzony się z kobiecą siłą, a jego cykl z cyklem kobiety. 

Oprócz bóstw w kulturze Celtów głęboko czczono rzeki i źródła. Łączyły się one z uzdrowieniem oraz również płodnością. Niekiedy rzeki identyfikowano jako bóstwa, a źródła jako ich pary. 

Z czasem do najstarszych wierzeń związanych z bóstwami kobiecymi dołączyły bóstwa słońca – tym razem przedstawiane jako męskie. Często towarzyszyły one boginiom, których kult przetrwał na tyle długo, że miały swój udział w obrzędach związanych z kultem solarnym.

U schyłku kultury celtyckiej można obserwować wpływy zarówno rzymskich bóstw, jak i wierzeń egipskich lub irańskich. Po pewnym czasie tradycje pogańskie uległy wszechobecnej chrystianizacji. Przetrwały jednak do dzisiaj stowarzyszenia druidów, kultywujące dawne tradycje po dziś dzień…

#ozdobywikingów #biżuteria #jewellery #wikingowie #Słowianie #viking #slavic #celtic #fantasy #Slavs #sf #sciencefiction #archaeology #archeologia #history #historia #mythology #mitologia #tradycja #tradition #dziedzictwo #heritage

Fotografia w nagłówku przedstawia pomnik bogini Epony w towarzystwie dwóch koni pochodzący z II wieku naszej ery, z Köngen, Niemcy.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Jaki miecz dla Wikinga?

Typologia Petersena – skąd się wzięły te literki? Jan Petersen był norweskim archeologiem działającym w pierwszej połowie XX wieku. W 1919 roku uzyskał on stopień

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.