Uwaga! W dniach 14-18.09 jesteśmy dostępni na wydarzeniach: Elfia w Holandii, Warszawskie Targi Fantastyki w Warszawie i Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Wszystkie zamówienia zrealizujemy po powrocie.

Celtowie dziś – gdzie ich znaleźć?

Niegdyś można było znaleźć kulturę celtycką w niemal całej Europie… a dziś? Dziś poszukamy jej sami!

Komiksów z serii Asterix niemal nikomu nie trzeba przedstawiać. Dzięki adaptacjom filmowym przygody grupki Galów – Celtów – stały się znane na całym świecie. A tym, którzy wiedzieli, gdzie szukać, twórcy filmów sprezentowali liczne historyczne “smaczki”. Oto kilka z nich.

Jedną z pierwszych scen w filmie “Asterix i Obelix kontra Cezar” jest kłótnia mieszkańców wioski na temat zapachu ryb tamtejszego sprzedawcy, która szybko przeradza się w zagorzałą bitwę. I wszystko się zgadza – według historyków Celtowie byli ludem skorym do bitki, zagorzałym i kłótliwym. 

Scena walki na ryby kończy się dopiero, gdy w niebezpieczeństwie znajduje się miejscowy druid – Panoramix. Jak wspomnieliśmy w poprzednim poście, kapłani stanowili ważny element społeczeństwa celtyckiego, a druidzi byli najważniejszymi z nich. Nic więc dziwnego, że możliwość skrzywdzenia Panoramixa spotkała się z przestrachem.

W jednej z bardziej znanych kwestii z filmów Asterix powołuje się na boga Teutatesa. Rzeczywiście, jak czytamy na inskrypcjach sakralnych, był to jeden z głównych bogów galijskich – uosobienie wojny. Nawiasem mówiąc, uznaje się go za inną formę bogini Epony, o której również już wspominaliśmy.

Znalezisko celtyckiego hełmu z ptakiem, III w. p.n.e, Ciumesti, Rumunia

Na koniec można wspomnieć już tylko o klasyku – choć bohaterowie Asterixa być może i są odpowiedzialni za utrwalenie wizerunku rogatych hełmów Wikingów w popkulturze – to jako Celtowie mają wszelkie prawo takie nosić! Znane są zachowane celtyckie hełmy z rogami, skrzydłami, a nawet całym ptakiem!

Wymienione wyżej fragmenty to tylko ułamek nawiązań twórców do kultury i legend celtyckich. Zapraszamy do samodzielnego szukania kolejnych ciekawostek i zarazem poszerzania swojej wiedzy o kulturze celtyckiej. 

 

Grafika w nagłówku  przedstawia kadr z komiksu Asteriks w Hiszpanii autorstwa Rene Goscinnego i Alfreda Uderzo.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

W co wierzyli Wikingowie?

W epoce wikingów, w północnych krainach, wiara i akty religijne były ściśle związane z pojęciem forn siðr, czyli starożytnego albo religijnego zwyczaju. Wikingowie nie mieli

Czytaj więcej »
Aktualności

Co podbili Wikingowie?

Wikingowie: Pasjonująca Historia Podbojów i Odkryć W ciągu zaledwie dwustu lat ery Wikingów ludy skandynawskie otoczyły Europę swoją przedsiębiorczością i agresją, a także zdominowały wydarzenia

Czytaj więcej »
Aktualności

Skąd pochodzą Wikingowie?

Dla wielu społeczności pochodzenie jest bardzo istotną częścią tożsamości. Wiedząc, skąd pochodzimy, wiemy, dokąd zmierzamy… Wikingowie, znani jako najemni wojownicy, zmierzali w wielu kierunkach. Podejmowali

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 10% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.