Halo Szwecja! W ten weekend 01-03.11 jesteśmy na ComicCon Sztokholm. Będziemy klasycznie z biżuterią, kuflami i rogami do picia, koszulkami i mieczami. Zapraszamy!

Lunule słowiańskie – znaczenie

Te damskie zawieszki były znane już od starożytności, ale ogromną popularność zdobyły w czasach Słowian. Podoba Ci się nietuzinkowa biżuteria o wielu ukrytych znaczeniach? Przedstawiamy lunule słowiańskie – damskie ozdoby nawiązujące swoim kształtem do księżyca. Przeczytaj, poznaj ich pasjonującą historię i bogatą symbolikę. Dowiedz się, jak były postrzegane kiedyś oraz dziś i dobierz dla siebie swój własny talizman, który podkreśli Twój oryginalny styl.

Lunule słowiańskie – co to jest?

Są to zawieszki, które mają kształt półksiężyca posiadającego rogi skierowane w dół. Lunule słowiańskie wyrabiane były z wielu różnych materiałów. Droższe wersje powstawały ze srebra. Do tworzenia tańszej biżuterii wykorzystywano brąz, mosiądz, ołów, blachę żelazną.

Historia słowiańskich lunuli

Metodę produkcji dostosowywano do surowca. Popularne były 3 techniki odlewu:

  • na tzw. wosk tracony,
  • z użyciem gliniastych form,
  • za pomocą form kamiennych.

Innym sposobem było wycinanie półksiężyców z blachy. Srebrne lunule słowiańskie czasami pozłacano metodą ogniową, aby dodać im blasku i zabezpieczyć je przed zniszczeniem pod wpływem czynników zewnętrznych. Ozdoby odlewane ze stopów miedzi czy ołowiu często cynowano lub posrebrzano. Gotową biżuterię umieszczano na pasku, aby mogła służyć jako zawieszka. Była noszona samodzielnie lub tworzyła jedną z części kolii.

Pozostałości twardych form, służących do odlewania lunuli, odnaleziono na zaledwie kilku stanowiskach archeologicznych (Płock, Damice, Giecz, Barczewko). Najczęściej wykonano je z wapienia lub piaskowca.

Ozdoby te były popularne przede wszystkim na terenie wschodnich ziem słowiańskich. Na obszarze współczesnej Polski tworzono 2 podstawowe rodzaje tego typu dekoracji:

  • 3 guzki pod uszkiem i po jednym na każdym rogu księżyca z granulacją z wsuwanych trójkątów pomiędzy nimi,
  • duże guzy rozmieszczone podobnie jak powyższe i podzielone na 3 części. Wzdłuż krawędzi rozmieszczano mniejsze guzki.

Symbolika słowiańskich lunuli

Słowianie, podobnie jak wielu kultur antycznych, czcili Słońce i Księżyc. Przypisywano im cechy boskie i oddawano cześć. Stąd symbolika solarna i lunarna była wykorzystywana w wielu ówczesnych dziełach. Jednym z nich są właśnie lunule, którym przypisywano wiele znaczeń. Charakterystyczny kształt półksiężyca najczęściej kojarzono z płodnością. Biżuterię tę odnosi się do kobiecej siły i potęgi wynikającej ze zdolności do odnawiania życia. Interpretacje te wiążą się z charakterystycznym kształtem (przypominającym damskie narządy rodne) i tym, że fazy księżyca odnoszono do cyklu menstruacyjnego.

W wielu dawnych kulturach Księżyc utożsamiano z żeńskimi boginiami. Za przykład może posłużyć rzymska Diana czy grecka Artemida. Na ziemiach Wielkiej Brytanii Diana stała się boginią magii i czarów. Inspiracje dawnymi wierzeniami w pop kulturze można dostrzec chociażby w licznych wizerunkach wiccanii, pojawiających się w filmach, serialach czy komiksach.

Co oznacza biżuteria z lunulą?

Obecnie biżuteria z lunulą cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób poszukujących niestandardowych ozdób. Wiele pań traktuje ją jako swoisty talizman wzmacniający kobiecą siłę. Podkreśla zmysłowość i cielesność, pomaga odkryć w sobie naturalne piękno i wiarę w siebie, niezbędną aby odważnie realizować kreatywne pomysły i dążyć do spełniania marzeń.

Zawieszki w kształcie półksiężyca to jednak nie tylko typowo magiczny symbol, ale też bardzo subtelny i gustowny drobiazg. Chcesz stworzyć romantyczny wizerunek w klimacie boho? Poznaj słowiańskie lunule z naszej kolekcji i poczuj pradawną księżycową moc. Pięknie będą wyglądać nie tylko do wzorzystych sukienek, ale także w zestawach w wielu innych stylach. Możesz nosić je na co dzień lub zakładać na specjalne okazje w miejsce klasycznego łańcuszka bądź naszyjnika.

Biżuteria słowiańska w niepowtarzalnym wzornictwie

Interesujesz się historią Słowian pełną tajemnych mocy, bóstw i ukrytych symboli? A może po prostu poszukujesz pięknych, a zarazem nietuzinkowych akcesoriów, które pozwolą Ci podkreślić oryginalność swojego wizerunku? Poznaj ofertę karawany kupieckiej Ozdoby Wikingów. Nasza biżuteria słowiańska to misternie wykonane dzieła sztuki. Sprawdź i wybierz bransolety, zawieszki, kolie, brosze, kolczyki, korale, naszyjniki, pierścienie lub inne dodatki, które poruszą Twoją wyobraźnię.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

gród santok
Aktualności

Gród w Santoku

Gród Santok to jedno z najważniejszych miejsc w historii wczesnośredniowiecznej Polski. Położony strategicznie w widłach rzek Warty i Noteci, Gród w Santoku odgrywał kluczową rolę

Czytaj więcej »
gród pędzików
Aktualności

Gród Pędzików

Gród Pędzików to fascynujące miejsce, które przenosi nas w czasy średniowiecznej Polski. Znajdujący się w malowniczej okolicy województwa świętokrzyskiego, został stworzony przez pasjonatów historii i

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.