Uwaga! W dniach 29-30.09 zapraszamy serdecznie do hali Łuczniczka w Bydgoszczy na Blugame Show 2023, a w 01.10 na zamek we Wrocławiu na Jarmark Jadwiżański.

Mityczne zwierzęta – dziki

Dziki znalazły swoje miejsce w większości mitologii, które powstały na terenie występowania tych zwierząt. Często kojarzone były zarówno ze słońcem i jego bóstwami, na przykład Apollem, jak i z mrokiem i zimą, kojarzone przykładowo z Sethem. Dzik w wielu mitologiach był także przyczyną śmierci bóstw i bohaterów, takich jak Ozyrysa i Adonisa.

Już w starożytnym Babilonie uważano dziki za posłańców bogów, a w określone dni zakazywano spożywania ich mięsa. Wśród Celtów symbolizowały druidów, ponieważ żywiły się żołędziami świętego dębu oraz truflami, które “stworzyły pioruny”. W mitologii greckiej dzik symbolizuje wielu bogów, w tym Aresa, Artemidę czy Posejdona. W czasach antyku posiadał także cechy i walecznego wojownika, i budzącego grozę potwora. Określany był jako gwałtowny, zapalczywy, porywczy czy brutalny.

W mitologii skandynawskiej dzika powiązywano był z bogiem płodności Freyrem. Posiadał on wyobrażenie odyńca stworzonego ze złota. W Walhalli natomiast kwiat nordyckich wojowników spożywał mięso dzika Sahrimnira w celu pozyskania jego siły. U Słowian połabskich istniało podanie mówiące o olbrzymim, straszliwym odyńcu. Gdy miała zbliżać się wojna, zwierzę to tarzało się w kałuży.

Dzika spotkać można także w legendzie o powstaniu Kielc. Według tej legendy nazwa tego miasta pochodzi od dorodnych kłów wielkiego stworzenia – prawdopodobnie dzika. Ku pamięci tej historii w sercu Kielc do dziś znajduje się pomnik dzika, noszący wdzięczny pseudonim „Kiełek”. Sylwetkę dzika również uwidoczniono na kilku polskich znaczkach pocztowych.

Pierwsze okręty bojowe miały na dziobach wyrzeźbiony wizerunek dzika, ponieważ ryje on ziemię, podobnie jak statek ryje fale. Zwierzę to było także symbolem króla Ryszarda III. Dodatkowo, na znak gościnności umieszczano łeb dzika nad drzwiami wielu oberży.

 

Grafika w nagłówku przedstawia fragment obrazu “Pies myśliwski i dzik” pędzla Carla Friedricha Deikera.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Gdzie mieszkali Wikingowie?

Wikingowie, słowo brzmiące niezwykle i tajemniczo, to postacie z fascynującej epoki, która wciąż budzi ciekawość wielu ludzi na całym świecie. Kiedy żyli Wikingowie i gdzie

Czytaj więcej »
Aktualności

W co wierzyli Wikingowie?

W epoce wikingów, w północnych krainach, wiara i akty religijne były ściśle związane z pojęciem forn siðr, czyli starożytnego albo religijnego zwyczaju. Wikingowie nie mieli

Czytaj więcej »
Aktualności

Co podbili Wikingowie?

Wikingowie: Pasjonująca Historia Podbojów i Odkryć W ciągu zaledwie dwustu lat ery Wikingów ludy skandynawskie otoczyły Europę swoją przedsiębiorczością i agresją, a także zdominowały wydarzenia

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 10% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.