Uwaga! W dniach 14-18.09 jesteśmy dostępni na wydarzeniach: Elfia w Holandii, Warszawskie Targi Fantastyki w Warszawie i Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Wszystkie zamówienia zrealizujemy po powrocie.

Mityczne zwierzęta – kozły

Kozły kojarzą się jednoznacznie z jednym – kozłem ofiarnym. Jest to jedna z symbolik tego zwierzęcia, pochodząca z pewnej tradycji judaistycznej. Polegała ona na przeniesieniu wszystkich win ludu na zwierzę, a następnie złożeniu tego zwierzęcia w ofierze. Dzisiejszy kozioł ofiarny działa podobnie, z tą różnicą, że to jedna z osób staje się ofiarą.

Nieco bardziej optymistycznie do tych zwierząt podchodzili starożytni Rzymianie. To oni przypisywali uzdrawiającą moc niektórym częściom ciała kozłów. Choć dla zwierząt nie kończyło się to dobrze, być może przyczyniło do postrzegania ich jako symbolu siły witalnej, potencji i uporu.

Wśród starożytnych kozły można było spotkać także w innych sytuacjach – obchody Dionizji przeprowadzano w kozich skórach, a antyczne tragedie w dosłownym tłumaczeniu to “pieśni kozła“.

Wśród wierzeń nordyckich najbardziej znane są dwa kozły boga Thora. Tanngrisnir (Zgrzytający zębami) oraz Tanngnjóstr (Miażdżący zębami) ciągnęły rydwan Gromowładnego, wydając dźwięki grzmotów. Ponadto ich właściciel mógł je w razie potrzeby spożyć, a następnego dnia wracały do życia. Poza tym, kozy i kozły powiązywano również z Odynem i składano mu je w ofierze. Boska koza Heidrun przebywała na szczycie drzewa Yggdrasil, żywiąc się jego liśćmi. Jej mleka używano do przyrządzania miodu pitnego dla bogów. Wśród bóstw skandynawskich znajdował się także Tyr, patron wojny i walki, którego przedstawiano niekiedy pod postacią kozła.

 

Grafika w nagłówku przedstawia obraz pod tytułem “Kozioł ofiarny” autorstwa Williama Holmana Hunta.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

W co wierzyli Wikingowie?

W epoce wikingów, w północnych krainach, wiara i akty religijne były ściśle związane z pojęciem forn siðr, czyli starożytnego albo religijnego zwyczaju. Wikingowie nie mieli

Czytaj więcej »
Aktualności

Co podbili Wikingowie?

Wikingowie: Pasjonująca Historia Podbojów i Odkryć W ciągu zaledwie dwustu lat ery Wikingów ludy skandynawskie otoczyły Europę swoją przedsiębiorczością i agresją, a także zdominowały wydarzenia

Czytaj więcej »
Aktualności

Skąd pochodzą Wikingowie?

Dla wielu społeczności pochodzenie jest bardzo istotną częścią tożsamości. Wiedząc, skąd pochodzimy, wiemy, dokąd zmierzamy… Wikingowie, znani jako najemni wojownicy, zmierzali w wielu kierunkach. Podejmowali

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 10% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.