Uwaga! Od czwartku 18.07 jesteśmy na Oblężeniu Malborka. Zapraszamy na imprezę :)

Runa Gebo – znaczenie i właściwości

Alfabet runiczny do dzisiaj rozbudza wyobraźnię zarówno historyków, jak i amatorów – miłośników historii wczesnośredniowiecznych kultur europejskich. Runy stanowiły sposób na spisanie dziejów, ale przypisywało się im również potężną magiczną moc. Także dzisiaj nie brakuje osób wierzących, iż znaki Skandynawów i Germanów to coś więcej niż tylko symbole. Jedną z niezwykłych run jest Gebo. Znak uczuć, w tym przede wszystkim miłości, emanuje wyjątkowo potężną energią. Wszak… nie ma większej siły niż ta, która łączy dwoje ludzi. Nawet bogowie musieli niejednokrotnie się przed nią uginać! Jeśli chcesz poznać bliżej ten wyjątkowy symbol – zachęcamy do lektury.

Znaczenie run w kulturze skandynawskiej i nie tylko

Zacznijmy jednak od krótkiego objaśnienia, czym są runy. Alfabety runiczne wiąże się przede wszystkim ze Skandynawami, choć korzystali z nich również Germanie. Poza tym wskazuje się, że i niektóre ludy słowiańskie sięgali po nie, by nie tyle opisywać świat, ile sprawdzać, co przyniesie przyszłość lub czego wystrzegać się w teraźniejszości.

Należy wiedzieć, że runy, jako dar od Wszechojca Odyna, były przede wszystkim sposobem na odkrycie tego, co niesie ze sobą niezmienne dla nikogo, nawet bogów, przeznaczenie. Symbole z alfabetu runicznego (w tym najpowszechniej stosowanego, germańskiego Futharka) niejako komunikowały się z ludźmi sięgającymi po nie, by przekazać im wizję przyszłości. Rzeźbione w kamieniach, z kości, drewna, rzucone przez szamana, druida lub samego zainteresowanego, swoim położeniem zdradzały, na co trzeba uważać lub czego można wyczekiwać. Runa Gebo, ze względu na swój unikalny kształt, jest łaskawa dla tych, którzy zawierzyli jej swój los – należy bowiem do znaków nieodwracalnych. Niezwykła symbolika i wielka moc sprawiały, że często robiono z nich np. zawieszki, kolczyki i inne elementy biżuterii. Co zaś oznaczała runa Gebo? Dowiedz się poniżej.

zawieszki z runami

Runa Gebo – co znaczyły dla dawnych mieszkańców Europy Północnej?

Symbol ten wśród dawnych ludów odczytywano na kilka sposobów. Z jednej strony oznaczał branie i dawanie – czyli jeśli otrzymało się coś dobrego od losu lub od kogoś, trzeba było odwdzięczyć się, pokazać, że się to docenia i ofiarować coś od siebie. Szczególne znaczenie miało to w uczuciach między ludźmi. Można więc ująć, że była to dla Skandynawów i Germanów runa szacunku i partnerstwa.

Z tego powodu Gebo mogła być zwiastunem dobrego życia małżeńskiego, pełnego miłości i harmonii, owocnej współpracy między ludźmi, jak i podarunku. Stanowiła też ostrzeżenie, szczególnie dla tych, którzy wykazywali się skąpstwem i zazdrością. Wzmacniała uczucia lub… świadczyła o porze rozstania, jeśli partnerzy nie darzyli się już miłością. Wylosowanie tej runy z woreczka, jak jeszcze niegdyś wróżono, traktowano również jako przestrogę przed ludźmi nastawionymi wyłącznie na branie. Jednak dzięki opiekuńczej mocy, nawet wtedy, gdy trafiało się na nieuczciwe osoby, dający w końcu mogli liczyć na powrót dobra – i to znacznie pomnożonego! Nic więc dziwnego, że różne ozdoby, w tym koraliki z Gebo, stanowiły część m.in. biżuterii zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Koralik z runą gebo

Gebo a współczesne wróżbiarstwo

We współczesnej ezoteryce runa Gebo ma bardzo zbliżone znaczenie do tego, jakie przypisywali jej Skandynawowie. Dzisiaj wróżbici widzą w niej moc związaną z uczuciami miłości. Według nich symbol ten zwiastuje rychłe narzeczeństwo i ślub, a także daje energię, by wzmocnić więzi między ukochanymi. Może skłaniać też do romantycznych uniesień, jeśli tylko któreś z kochanków dostrzeże, że ważne jest to, by przede wszystkim dawać, a nie brać.

Ponadto znak ten pomaga odnaleźć równowagę w życiu. Uczy harmonii w czerpaniu z codzienności, dzięki temu zawierzający jej swój los, mają więcej sił witalnych. Umożliwia również bardziej konsekwentne dążenie do życiowych celów. W trudnych czasach, gdy ludzie o otwartym sercu często trafiają na nieuczciwych, Gebo niesie pocieszenie, stanowiąc gwarancję powrotu dobra, które ofiarowali innym. Pomaga też w naprawianiu relacji między ludźmi, także tych niezdrowych, skierowując je na tory przyjaźni i partnerstwa.

Co więcej – według wróżbitów i specjalistów od ezoteryki, zawieszenie tej runy np. nad łóżeczkiem dziecka, pomaga wykształcić w nim empatię i zdolność do miłości. Czy trudno więc się dziwić, że zarówno w przeszłości, jak i obecnie runa Gebo chętnie jest noszona jako talizman, zdobiąc m.in. bransoletki?

bransoletka z runa gebo stal

Daj się porwać magii runy Gebo i innych dostępnych w naszym sklepie

Znaki runiczne dla wielu mają niezwykłą moc i Gebo nie stanowi wyjątku. Runa miłości, partnerstwa, harmonii w dawaniu i przyjmowaniu może zwiastować dobro lub stanowić ostrzeżenie przed nieuczciwymi ludźmi, którzy nastawieni są wyłącznie na branie. Czy faktycznie ona tak działa? Nie nam to oceniać. Jesteśmy jednak pewni, że jako ozdoba sprawdzi się wprost doskonale – do codziennych stylizacji lub tych eleganckich, jeśli tylko szukasz intrygującego, wyróżniającego się dodatku. Dlatego już teraz zachęcamy do zajrzenia do naszego sklepu, gdzie znajdziesz mnóstwo elementów biżuterii – bransoletek, zawieszek i kolczyków, z tym symbolem, jak i wieloma innymi.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.