Uwaga! W dniach 31.05-04.06 jesteśmy w Neustadt-Glewe na Burgfest 2023 oraz na Lądzie nad Wartą. Wszystkie zamówienia będziemy realizować po 04.06.

Odyn – najwyższy z bogów nordyckich

W niemalże każdej mitologii pojawia się postać najwyższego Boga, ojca innych bóstw, władającego światem. W mitologii skandynawskiej to miejsce zajmuje Odyn, bóg wojny, mądrości, poezji i magii.

Odyn, wraz ze swoimi braćmi, był współtwórcą świata oraz, według niektórych legend, również człowieka. Spłodził również wielu innych bogów, znanych w mitologii nordyckiej. Z boginią Frigg, która była jego małżonką, miał syna Baldura, niezwykle urodziwego i ukochanego przez większość innych bóstw. Do potomstwa Odyna zalicza się również Thora, boga burzy i Bragiego, boga poezji.

Jedną z ważniejszych cech Odyna jest jego mądrość. Zawdzięczał ją swojej szczególnej ofierze, mianowicie przez dziewięć dni wisiał na drzewie Yggdrasil, przebity własną włócznią. Dzięki temu nauczył się osiemnastu magicznych pieśni oraz dwudziestu czterech run. Następnie poświęcił jedno oko, w zamian za możliwość napicia się ze studni wiedzy. Dodatkowym źródłem mądrości Odyna była para kruków – Hugin oraz Munin, a także para wilków – Freki i Geri. Zwierzęta te codzienne podróżują po świecie, zbierając informacje dla swojego pana. Co wieczór wracają do bóstwa, aby przekazać mu zdobytą wiedzę.

“Odyna na tronie z broniami, wilkami i krukami”, grafika autorstwa Wilhelma Wagnera, 1882.

 

Odyn był opiekunem wojowników, wobec czego cechowała go gwałtowność, ale również spryt i przebiegłość na polu bitwy. Był przywódcą armii poległych wojowników, czekających w Walhalli. Według legend o Ragnaroku, oczekiwali oni na ostatnią bitwę końca świata. Z tą historią wiąże się jeden z symboli przypisywanych Odynowi – Valknut. Znak ten zwany jest węzłem poległych, ponieważ noszą go wojownicy, mając nadzieję, że po śmierci dostaną się do Walhalii.

Postać Odyna miała duży wpływ na kształtowanie się kultury skandynawskiej. Do dziś na tamtych terenach jeden z dni tygodnia – środa – jest poświęcony temu bóstwu i zwany Onsdag: Dzień Odyna.

 

Grafika w nagłówku przedstawia fragment obrazu autorstwa Petera Nicolaia Arbo pod tytułem “Dziki Gon Odyna”.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Z legend Słowian – wiły

Wiły, słowiańskie nimfy leśne, są pięknymi i tajemniczymi istotami, które żyją w głębinach leśnych ostępów. Ich wygląd jest opisywany jako pełen uroku i delikatności. Wiły

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 10% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.