Zapraszamy od 30.11-03.12 na Targi Książki Historycznej w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie oraz na 31. Wrocławskie Targi Dobrych Książek w Hali Stulecia, a także 02-03.12 na Magnificon Winter Expo 2023 w Expo Kraków. Zamówienia złożone między 29.11 a 04.12 najpóźniej będziemy realizować we wtorek 05.12.

Perun. Bóg niebios i gromów.

Jednym z pierwszych bogów, który przychodzi na myśl, kiedy mówimy o wierze Słowian, jest Perun. Bóg niebios i gromów, zdaje się przyjmować podobną rolę, co Odyn lub Zeus. W wielu mitologiach bóstwo władające piorunami oraz niebem ma również cechy patriarchalne. Staje się niejako obrazem ojca, przywódcy, opiekuna, przeniesionym w boski świat.

Wiele różnych symboli powiązywano z postacią gromowładnego boga. Jednym z nich jest dąb, który Słowianie czcili w świętych gajach. Skały, uznawane za materialną postać gromów, również wiązano z tym bogiem. Z kolei topór Peruna stał się ważnym amuletem, przede wszystkim ochronnym, ale również przynoszącym zdrowie i pomyślność.

Szczególnymi rytuałami otaczano tzw. strzałki piorunowe, które tak naprawdę są skamieniałymi belemnitami. Wierzono, że to zastygłe pioruny i traktowano jako talizmany. Przynosiły szczęście, więc wkładano je do kołysek, pod dachy domostw, leczono nimi bóle i choroby oczu, a także odczyniano uroki.

W dyskusji o symbolach związanych z kultem Peruna nie można nie wspomnieć o znaku Gromowładcy. Był to sześciobok foremny, rozpowszechniony na całej Słowiańszczyźnie w różnych wariantach. Żłobiono go na belkach stropu, aby uchronić budynek przed uderzeniem pioruna. Do dziś symbol ten można spotkać w góralskich chatach pod postacią rozety. Nadal jednak spełnia tę samą rolę.

Znana w mitologii słowiańskiej jest historia o starciu Peruna z jego głównym przeciwnikiem – Żmijem. Było to uosobienie sił chaosu, być może wcielenie Welesa. Walka ta symbolizuje odwieczną bitwę ładu z nieporządkiem i dobra ze złem, którą można odnaleźć w mitologiach całego świata.

Drewniany posąg Peruna, ustawiony przez ukraińskich rodzimowierców w Kijowie w 2009 roku.

Dawni Słowianie ze szczególną czcią podchodzili do wzniesień i gór. Nic więc dziwnego, że świątynie Perunowi budowano na wzgórzach. Ponadto uważano, że w ten sposób będzie mu bliżej do składanych ofiar. Do dziś spotkać można takie miejsca, kultywowane przez współczesnych rodzimowierców.

 

Ilustracja w nagłówku przedstawia fragment obrazu “Perun Gromowładny” autorstwa Andrey’a Shishkina.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Łańcuchy w świecie Wikingów

Ozdobieni – w świecie wikińskich ozdób Era wikingów, obejmująca koniec VIII wieku do wczesnych lat XI, była okresem odkryć, grabieży i wymiany kulturowej. Pośród mieczy,

Czytaj więcej »
Aktualności

Pierścienie w świecie Wikingów

Kultura i wierzenia Wikingów Przy wspominaniu kultury Wikingów łatwo odkryć, że jest ona pełna różnorodnych i tajemniczych symboli. Każdy z nich posiada swoje znaczenie i

Czytaj więcej »
Aktualności

Bransolety w świecie Wikingów

W erze Wikingów, pełnym niebezpieczeństwa i niepewności, biżuteria była czymś więcej niż tylko ozdobą. Była to również manifestacja statusu, bogactwa, lojalności oraz związku z bóstwami.

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 10% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.