Informujemy, że z przyczyn technicznych realizacja wysyłek odbędzie się jutro. Za opoźnienie przepraszamy.

Ragnarok. Los Bogów

To już ostatni z naszych postów o tematyce Wikingów w tym miesiącu! Jak na koniec przystało, opowiemy Wam dzisiaj o Ragnaroku, czyli nordyckim końcu świata.

Przepowiednia końca świata w naszym źródle – Eddzie Poetyckiej – znajduje się tuż obok opisu stworzenia ludzi i świata. Ragnarok zwany jest też Götterdämmerung – Los Bogów.

Początkiem końca miała być śmierć Baldura, najpiękniejszego z bogów. Baldur zostanie zabity przez Lokiego, który w ostatniej bitwie poprowadzi olbrzymy w walce przeciwko wszystkim innym bóstwom. Zanim to się stanie, przepowiedziano trzyletnią zimę, podczas której zamarznie cały Midgard, czyli świat ludzi. Przeżyje tylko dwójka, którą możecie pamiętać z poprzedniego wpisu na blogu. Ukryją się oni w koronie drzewa Yggdrasil.

Odbyć ma się wielka bitwa pomiędzy olbrzymami pod wodzą Lokiego, a bogami Asgardu. Liczne potwory, dotychczas żyjące w niewoli, wydostaną się i zaczną siać spustoszenie. Przykładowo, ogromny wąż Jormungand stoczy walkę z Thorem, a potworny wilk Fenrir pokona Odyna.

Ostateczna walka pomiędzy Thorem i Jormungandem, grafika autorstwa Emila Doeplera, 1905.

Zarówno słońce, jak i księżyc, zostaną zjedzone. Wyprowadzeni z Walhalli wojownicy stoczą swój ostatni bój, walcząc z armią Lokiego. Na koniec jeden z olbrzymów dokona spalenia całego świata za pomocą ognistego miecza.

Gdy opadnie bitewny kurz, ocean zaleje Yggdrasil. Z głębin wodnych wynurzy się Gimlea – nowy Asgard. Skryta w koronie drzewa świata para zaludni nowy świat. Bóg Baldur zmartwychwstanie, a wszędzie zapanuje pokój, harmonia i radość.

Jeśli jednak macie ochotę na odrobinę radości przed końcem świata, zapraszamy do naszego sklepu!

#ozdobywikingów #biżuteria #jewellery #wikingowie #Słowianie #viking #slavic #celtic #fantasy #Slavs #sf #sciencefiction #archaeology #archeologia #history #historia #mythology #mitologia #tradycja #tradition #dziedzictwo #heritage #ragnarok #voluspa #edda #poeticedda #miesiączbogamiskandynawskimi #norsegodsmonth

Obraz w nagłówku to grafika obrazująca Asgard płonący podczas ostatniej fazy Ragnaroku, autorstwa Emila Doeplera, 1905.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Jaki miecz dla Wikinga?

Typologia Petersena – skąd się wzięły te literki? Jan Petersen był norweskim archeologiem działającym w pierwszej połowie XX wieku. W 1919 roku uzyskał on stopień

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.