Uwaga! W dniach 31.05-04.06 jesteśmy w Neustadt-Glewe na Burgfest 2023 oraz na Lądzie nad Wartą. Wszystkie zamówienia będziemy realizować po 04.06.

Stworzenie człowieka według Wikingów

Pozostajemy w klimacie wierzeń Wikingów i dziś dowiemy się, jak w mitologii nordyckiej opisywano powstanie człowieka.

Edda Poetycka, z której czerpiemy informacje, jest najstarszym zabytkiem piśmiennictwa islandzkiego, zawierającym liczne pieśni opowiadające o bogach, bohaterach i wojownikach. Najbardziej znaną z pieśni jest Voluspa, której anonimowi autorzy snują opowieść o początkach i końcu świata, opisując również powstanie człowieka.

Wedle poematu, pewnego razu z bliżej nieokreślonego tłumu wyszło trzech bogów. Byli to: znany nam dobrze Odyn, Lothur (według niektórych interpretacji jest to dawniejsze imię Lokiego, boga oszustwa i psot) oraz Honir. O tym ostatnim wiadomo niewiele, i jest głównie znany z historii pierwszych ludzi.

Przejdźmy więc do rzeczy. Owych trzech bogów znajduje kobietę i mężczyznę, leżących “bez woli” oraz “bez przeznaczenia”. Ich imiona to Ask (tłumaczone jako Jesion) oraz Embla (Wiąz). Początkowo nie mają oni duszy, rozsądku, wewnętrznego ciepła ani kolorytu na twarzy. Duszę podarował im Odyn, rozsądek Honir, a od Lokiego otrzymali ciepło i koloryt.
W innej wersji tego mitu Odynowi towarzyszą Wili i We, obdarzając ludzi nie tylko życiem i duszą, ale też wolą, mądrością, zmysłami i mową.

“Honir, Lothur i Odyn podczas tworzenia Aska and Embli” (1895); grafika autorstwa Lorenza Frølicha.

 

Według Eddy Poetyckiej, mit o pierwszej parze ludzi znajduje swoje odzwierciedlenie w historii o Ragnaroku, kiedy to dwoje ludzi ukrywa się w koronie Yggdrasila, aby przeżyć koniec świata. Czy im się udało, dowiecie się następnym razem…
Pozdrawiamy i zapraszamy do naszego sklepu!

#ozdobywikingów #biżuteria #jewellery #wikingowie #Słowianie #viking #slavic #celtic #fantasy #Slavs #sf #sciencefiction #archaeology #archeologia #history #historia #mythology #mitologia #tradycja #tradition #dziedzictwo #heritage #Odin #odyn #Hoenir #Lothur #Loki #Ask #Embla #powstanieczłowieka #voluspa #miesiączbogamiskandynawskimi #norsegodsmonth

Fotografia nagłówka autorstwa Stiga Blomberga przedstawia rzeźbę “Ask i Embla”, znajdującą się w Sölvesborg, Szwecja.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Z legend Słowian – wiły

Wiły, słowiańskie nimfy leśne, są pięknymi i tajemniczymi istotami, które żyją w głębinach leśnych ostępów. Ich wygląd jest opisywany jako pełen uroku i delikatności. Wiły

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 10% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.