Informujemy, że z przyczyn technicznych realizacja wysyłek odbędzie się jutro. Za opoźnienie przepraszamy.

Stworzenie człowieka według Wikingów

Pozostajemy w klimacie wierzeń Wikingów i dziś dowiemy się, jak w mitologii nordyckiej opisywano powstanie człowieka.

Edda Poetycka, z której czerpiemy informacje, jest najstarszym zabytkiem piśmiennictwa islandzkiego, zawierającym liczne pieśni opowiadające o bogach, bohaterach i wojownikach. Najbardziej znaną z pieśni jest Voluspa, której anonimowi autorzy snują opowieść o początkach i końcu świata, opisując również powstanie człowieka.

Wedle poematu, pewnego razu z bliżej nieokreślonego tłumu wyszło trzech bogów. Byli to: znany nam dobrze Odyn, Lothur (według niektórych interpretacji jest to dawniejsze imię Lokiego, boga oszustwa i psot) oraz Honir. O tym ostatnim wiadomo niewiele, i jest głównie znany z historii pierwszych ludzi.

Przejdźmy więc do rzeczy. Owych trzech bogów znajduje kobietę i mężczyznę, leżących “bez woli” oraz “bez przeznaczenia”. Ich imiona to Ask (tłumaczone jako Jesion) oraz Embla (Wiąz). Początkowo nie mają oni duszy, rozsądku, wewnętrznego ciepła ani kolorytu na twarzy. Duszę podarował im Odyn, rozsądek Honir, a od Lokiego otrzymali ciepło i koloryt.
W innej wersji tego mitu Odynowi towarzyszą Wili i We, obdarzając ludzi nie tylko życiem i duszą, ale też wolą, mądrością, zmysłami i mową.

“Honir, Lothur i Odyn podczas tworzenia Aska and Embli” (1895); grafika autorstwa Lorenza Frølicha.

 

Według Eddy Poetyckiej, mit o pierwszej parze ludzi znajduje swoje odzwierciedlenie w historii o Ragnaroku, kiedy to dwoje ludzi ukrywa się w koronie Yggdrasila, aby przeżyć koniec świata. Czy im się udało, dowiecie się następnym razem…
Pozdrawiamy i zapraszamy do naszego sklepu!

#ozdobywikingów #biżuteria #jewellery #wikingowie #Słowianie #viking #slavic #celtic #fantasy #Slavs #sf #sciencefiction #archaeology #archeologia #history #historia #mythology #mitologia #tradycja #tradition #dziedzictwo #heritage #Odin #odyn #Hoenir #Lothur #Loki #Ask #Embla #powstanieczłowieka #voluspa #miesiączbogamiskandynawskimi #norsegodsmonth

Fotografia nagłówka autorstwa Stiga Blomberga przedstawia rzeźbę “Ask i Embla”, znajdującą się w Sölvesborg, Szwecja.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Jaki miecz dla Wikinga?

Typologia Petersena – skąd się wzięły te literki? Jan Petersen był norweskim archeologiem działającym w pierwszej połowie XX wieku. W 1919 roku uzyskał on stopień

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.