Zapraszamy od 30.11-03.12 na Targi Książki Historycznej w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie oraz na 31. Wrocławskie Targi Dobrych Książek w Hali Stulecia, a także 02-03.12 na Magnificon Winter Expo 2023 w Expo Kraków. Zamówienia złożone między 29.11 a 04.12 najpóźniej będziemy realizować we wtorek 05.12.

Runa Dagaz – znaczenie i właściwości

Alfabet runiczny to coś więcej niż po prostu symbole służące do zapisu zaklęć, sag i wydarzeń. Dla Skandynawów, ale i Słowian runy były nasycone silną magią, wpływającą na ich życie, a rzucone – przepowiadały przyszłość dobrą lub złą. Każda z nich miała swoją moc i znaczenie. Nie inaczej było w przypadku runy Dagaz. Jakie przypisywano jej właściwości? Jaką pozycję zajmowała w wierzeniach dawnych germańskich (i nie tylko) kultur? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Runy – dary od bogów

Według nordyków to Odyn podarował ludziom runy, a Hajmdal uczył ich, jak z nich korzystać. Każda z nich nasycona jest energią, dzięki czemu niejako komunikowały się one ze swoimi użytkownikami. Ci, którzy chcieli się dowiedzieć, co przyniesie im los, rzucali i losowali je, a następnie odczytywali, przyjmując swoje fatum. Nie są jednak po prostu symbolami na papierze. Runy tworzone były z najróżniejszych materiałów – od drewna, przez kamienie, po kości i metale.

Najpowszechniej spotykanym alfabetem runicznym jest germański Futhark. Składał się pierwotnie z 24 run, dzielących się na trzy grupy (domy). Ich kolejność była niezwykle ważna, bo decydowała o znaczeniu. Pierwszych osiem (Freya) odnosiło się do stworzenia wszechświata. Druga ósemka (Hagal) opisuje cykle – ładu i chaosu, nieustannie ścierające się i napędzające świat. Trzecia natomiast (Tyra) dotyczyła ludzkich sił. To w tej grupie, na przedostatnim miejscu, znajduje się runa Dagaz, którą odzwierciedlamy m.in. w projekcie kolczyków z runą Dagaz. Co ona oznacza?

Kolczyki z runą Dagaz

Runa Dagaz – znaczenie w wierzeniach Skandynawów i Słowian

Znana również pod nazwami Dags i Daeg symbolizowała jutrzenkę, równowagę, oświecenie oraz ideał i szczęście. Warto wiedzieć, że moment tuż przed świtem dla Skandynawów, jak i Słowian, był magiczną chwilą. Czasem, gdy ciemność ulega światłu, a cała przyroda znów budzi się do życia. Dlatego runie Dagaz przypisywano wyjątkową moc wzmagania w człowieku jego najlepszych cech. To jednak nie wszystko – każdy, kto jej zawierzył i nosił przy sobie, mógł liczyć na wzmocnienie swojej determinacji do działania i świadomości chwili. Dzięki niej nawet wahliwi stawali się niezłomnymi, a słabi odnajdywali swoją siłę. Dagaz odzwierciedlała światło, harmonię i nieskończoność – wskazuje się, że nieprzypadkowo przypomina poziomą ósemkę.

Biżuteria z tą runą była noszona przez osoby, które decydowały się na definitywne zmiany w swoim życiu. Miała pomagać odnaleźć wyjście z sytuacji i wskazywać drogę do podążania. Warto wiedzieć, że Dagaz uczyła również ufać swojej intuicji.

Jak każdy symbol w alfabecie runicznym, także i ona miała swojego patrona. W przypadku Skandynawów był to Dellingr, a u Słowian – Dadźbóg. Zasadniczo można przyjąć, że funkcje obu bóstw były podobne. Obaj byli utożsamiani z wiosennym dniem i brzaskiem, przy czym Dellingr był ojcem Daga – boga dnia, a z kolei Dadźbóg był bóstwem słońca, które hojnie obdarowywało wiernych.

Dagaz we współczesnej ezoteryce

Choć czasy wikingów i pierwotnych Słowian mamy daleko za sobą, obecnie wiele osób za sprawą ezoteryki, jak i rodzimowierstwa, wierzy w niezwykłe działanie runy Dagaz. Oprócz tego, że przypisuje się jej te same właściwości, jakie widzieli w niej wyznawcy Odyna i Swarożyca, to postrzega się ją jako symbol zachęcający do dążenia do celu. Według znawców sztuk magicznych i okultystycznych Dagaz może pomóc zregenerować organizm i odnaleźć miejsce w świecie. Otwiera oczy na nowe możliwości i pozwala dostrzec niewidziane wcześniej rozwiązania. Według niektórych może poprawiać wzrok i wzmacniać ciało, a ponadto zwalczać smutek i wspierać w przełamywaniu impasu. Może pełnić funkcję ozdoby w domu lub zdobić np. szyję, jeśli wybierze się ją w postaci zawieszki z runą. Znajdziesz ją w naszej ofercie.

zawieszki z runami

Jak wszystkie inne runy, tak i Dagaz wykorzystuje się do wróżenia. Wylosowana spośród innych stanowi dobry omen, wskazujący na to, że w życiu zacznie się nowy, dobry rozdział. Zachęca również do pracy nad sobą. A co oznacza pozycja, w jakiej zostanie wylosowana? Prosta – że nadchodzi świetny czas i liczne błogosławieństwa. Warto więc jej zawierzyć i oczekiwać dobrych wydarzeń. Nie powinno się natomiast jej interpretować jako symbolu odwróconego. Przyjmując to za zły znak, człowiek wystawia się na serię złych wydarzeń, tak w życiu osobistym, jak i w pracy. Może jednak też zasugerować spojrzenie z dystansu na życie, by znaleźć w nim rzeczy, które wymagają poprawy. Tak czy inaczej – jeśli wierzy się w dobroczynność tej runy i zaufa „jutrzence” – wówczas nie trzeba się obawiać.

Sprawdź biżuterię i inne ozdoby z runą Dagaz w naszej ofercie!

Niezależnie, czy wierzysz w jej moc i niezwykłe właściwości – runa Dagaz niesie ze sobą ideę, za którą można podążać. Szukanie okazji w życiu, ufanie swoim przeczuciom, praca nad sobą – między innymi te wartości odzwierciedla. Jeśli więc jest Ci bliska – może pora zainwestować w biżuterię, prezentującą ten niezwykły symbol, jak i pozostałe znaki alfabetu runicznego? Znajdziesz ją w naszej ofercie. Wybierz kolczyki lub efektowne zawieszki na szyję, które zawsze będą przypominały Ci, co w życiu jest ważne, a przy tym będą nieszablonowym dodatkiem do różnych kreacji.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Łańcuchy w świecie Wikingów

Ozdobieni – w świecie wikińskich ozdób Era wikingów, obejmująca koniec VIII wieku do wczesnych lat XI, była okresem odkryć, grabieży i wymiany kulturowej. Pośród mieczy,

Czytaj więcej »
Aktualności

Pierścienie w świecie Wikingów

Kultura i wierzenia Wikingów Przy wspominaniu kultury Wikingów łatwo odkryć, że jest ona pełna różnorodnych i tajemniczych symboli. Każdy z nich posiada swoje znaczenie i

Czytaj więcej »
Aktualności

Bransolety w świecie Wikingów

W erze Wikingów, pełnym niebezpieczeństwa i niepewności, biżuteria była czymś więcej niż tylko ozdobą. Była to również manifestacja statusu, bogactwa, lojalności oraz związku z bóstwami.

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 10% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.