Informujemy, że z przyczyn technicznych realizacja wysyłek odbędzie się jutro. Za opoźnienie przepraszamy.

Świat według wikingów, część druga.

Tydzień temu po krótce omówiliśmy sam początek istnienia w mitologii skandynawskiej. Dzisiaj czas na dalsze opisy, tego jak wikingowie wyobrażali sobie cały wszechświat!

Osią świata jest kosmiczne drzewo Yggdrasil, które łączy poprzez swoje korzenie, pień i gałęzie ziemię z nieboskłonem. W tym swoistym axis mundi położone jest aż dziewięć krain, zamieszkiwanych przez różne istoty.

Owe światy to:

– Asgard – domena Asów, czczonych przez innych jako bogów

– Vanaheim – kraj Wanów, również istot boskich

– Midgard – kraina ludzi

– Jotunheim – dom złowrogich gigantów i olbrzymów

– Alfheim – świat elfów

– Muspelheim – dziedzina ognia

– Niflheim – mroźna kraina rzek i lodu

– Svartalfheim – świat karłów, czyli krasnoludów

– Helheim – królestwo bogini Hel – kraina umarłych, czyli zaświaty

Niektóre z tych światów są połączone, jak na przykład Midgard i Asgard – w tym szczególnym przypadku tęczowym mostem o nazwie Bifrost, zawsze strzeżonym przez boga-strażnika Heimdalla.

U stóp Yggdrasila siedzą trzy Normy: Urd, Verdandi i Skuld. One to właśnie tkają los bogów, ludzi i wszelkiego istnienia. Wikingowie zakładali, iż przeznaczenie zapisane zostało na długo przed ich narodzinami.

Po nieboskłonie mknie rodzeństwo Natt (Noc) i Dagr (Dzień) ustalając porę ciemną i jasną. Ziemię opasa zły wąż Jormundgandr, zaciekły wróg Thora. Kolejny z gadów to Nidhoggr, który swój jad sączy w korzenie boskiego drzewa. Po Yggdrasilu biega wiewiórka Ratatosk, przekazując informacje. Cały świat zaś osadzony jest na barkach czterech karłów siłaczy o imionach: Austrii (wschód), Westrii (zachód), Sudrii (południe) i Nördii (północ).

Tak, w dużym skrócie, rysuje się świat, według mitologii skandynawskiej. Nie jest pusty – zamieszkany jest przez bogów, bohaterów, potwory i niezliczone rzesze stworzeń. O wielu z nich powstały mity, sagi, historie…

Pozdrawiamy i zapraszamy do naszego sklepu!

#ozdobywikingówów #biżuteria #jewelery #wikingowie #Słowianie #viking #slavic #celtic #fantasy #Slavs #sf #sciencefiction #archaeology #archeologia #history #historia #mythology #mitologia #tradycja #tradition #dziedzictwo #heritage #Odin #Ymir #Ginungagap #miesiączbogamiskandynawskimi #norsegodsmonth

Ilustracja przedstawia Yggdrasil – miniatura z XVIII-wiecznego manuskryptu islandzkiego

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Jaki miecz dla Wikinga?

Typologia Petersena – skąd się wzięły te literki? Jan Petersen był norweskim archeologiem działającym w pierwszej połowie XX wieku. W 1919 roku uzyskał on stopień

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.