Uwaga! Od piątku 14.06 zdobywamy 14 Raciborski Festiwal Średniowieczny, a także Pyrkon (jak co roku). Zamówienia złożone między 13.06 (po godz 11:00) a 16.06 zrealizujemy w poniedziałek 17.06. Zapraszamy na imprezy :)

Świat według wikingów. Część pierwsza

Mitologia skandynawska, w pewnym stopniu, zachowała się do naszych czasów w tekstach źródłowych. Dzięki wysiłkom Snorriego Sturlussona – islandzkiego duchownego (już chrześcijanina!), który spisywał mity i sagi na przełomie XII i XIII wieku, dawne wierzenia wikingów nie odeszły całkowicie w zapomnienie. Pozostaje pytanie: jak powstał świat według wikingów?

Zanim rozwiniemy temat, trzeba nam pamiętać, że wierzenia wczesnośredniowiecznej ludności skandynawskiej, nie są jednorodne, a dane kulty często miały znaczenie regionalne oraz czasowe. Przedstawiamy tutaj ogólny obraz religii utrwalony przez Snorriego Sturlussona, podobny do homeryckiego modelu greckiego.

My tu gadu-gadu, a dalej nie wiemy jak powstał świat… Na początku była wielka otchłań, nazywana Ginungagap. Z ziejącej pustki wyłoniła się mroźna kraina Niflheim oraz ognisty świat Muspelheim -dzięki tym przeciwieństwom powstały krople wody, które dały początek dwóm potężnym bytom – olbrzymowi Ymirowi i kosmicznej krowie-żywicielce Audhumli. Kiedy to Ymira spał, spocił się podczas drzemki, a z kropli potu Ymira zrodził się Buri, który to z kolei dał życie protoplastów boskiego rodu Asów: Odynowi, Wiliemu i Ve. Zawiła historia? Trudne nazwy? Jesteśmy dopiero na samym początku. Z Ymira zrodzili się też inni olbrzymi, znani jako Thursowie.

Synowie Buriego, czyli Odyn, Wili i Ve, nienawidzili Ymira, który był bytem strasznym i niebezpiecznym. Zabili go, a z jego ciała rzuconego w pustkę uformowali Ziemię. Z mózgu olbrzyma powstały chmury na nieboskłonie. Pierwsi Asowie stworzyli także Midgard oraz jego pierwszych ludzkich mieszkańców mężczyznę o imieniu Ask (jesion) oraz kobietę zwaną Embla (olcha).

Koniec części pierwszej.

Pozdrawiamy i zapraszamy do naszego sklepu!

#ozdobywikingówów #biżuteria #jewelery #wikingowie #Słowianie #viking #slavic #celtic #fantasy #Slavs #sf #sciencefiction #archaeology #archeologia #history #historia #mythology #mitologia #tradycja #tradition #dziedzictwo #heritage #Odin #Ymir #Ginungagap #miesiączbogamiskandynawskimi #norsegodsmonth

Ilustracja to zdjęcie kamienia runicznego z Tjängvide na Gotlandii przedstawiający m.in. Odyna na koniu Sleipnirze.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.