Uwaga! W dniach 29-30.09 zapraszamy serdecznie do hali Łuczniczka w Bydgoszczy na Blugame Show 2023, a w 01.10 na zamek we Wrocławiu na Jarmark Jadwiżański.

Świat według wikingów. Część pierwsza

Mitologia skandynawska, w pewnym stopniu, zachowała się do naszych czasów w tekstach źródłowych. Dzięki wysiłkom Snorriego Sturlussona – islandzkiego duchownego (już chrześcijanina!), który spisywał mity i sagi na przełomie XII i XIII wieku, dawne wierzenia wikingów nie odeszły całkowicie w zapomnienie. Pozostaje pytanie: jak powstał świat według wikingów?

Zanim rozwiniemy temat, trzeba nam pamiętać, że wierzenia wczesnośredniowiecznej ludności skandynawskiej, nie są jednorodne, a dane kulty często miały znaczenie regionalne oraz czasowe. Przedstawiamy tutaj ogólny obraz religii utrwalony przez Snorriego Sturlussona, podobny do homeryckiego modelu greckiego.

My tu gadu-gadu, a dalej nie wiemy jak powstał świat… Na początku była wielka otchłań, nazywana Ginungagap. Z ziejącej pustki wyłoniła się mroźna kraina Niflheim oraz ognisty świat Muspelheim -dzięki tym przeciwieństwom powstały krople wody, które dały początek dwóm potężnym bytom – olbrzymowi Ymirowi i kosmicznej krowie-żywicielce Audhumli. Kiedy to Ymira spał, spocił się podczas drzemki, a z kropli potu Ymira zrodził się Buri, który to z kolei dał życie protoplastów boskiego rodu Asów: Odynowi, Wiliemu i Ve. Zawiła historia? Trudne nazwy? Jesteśmy dopiero na samym początku. Z Ymira zrodzili się też inni olbrzymi, znani jako Thursowie.

Synowie Buriego, czyli Odyn, Wili i Ve, nienawidzili Ymira, który był bytem strasznym i niebezpiecznym. Zabili go, a z jego ciała rzuconego w pustkę uformowali Ziemię. Z mózgu olbrzyma powstały chmury na nieboskłonie. Pierwsi Asowie stworzyli także Midgard oraz jego pierwszych ludzkich mieszkańców mężczyznę o imieniu Ask (jesion) oraz kobietę zwaną Embla (olcha).

Koniec części pierwszej.

Pozdrawiamy i zapraszamy do naszego sklepu!

#ozdobywikingówów #biżuteria #jewelery #wikingowie #Słowianie #viking #slavic #celtic #fantasy #Slavs #sf #sciencefiction #archaeology #archeologia #history #historia #mythology #mitologia #tradycja #tradition #dziedzictwo #heritage #Odin #Ymir #Ginungagap #miesiączbogamiskandynawskimi #norsegodsmonth

Ilustracja to zdjęcie kamienia runicznego z Tjängvide na Gotlandii przedstawiający m.in. Odyna na koniu Sleipnirze.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Gdzie mieszkali Wikingowie?

Wikingowie, słowo brzmiące niezwykle i tajemniczo, to postacie z fascynującej epoki, która wciąż budzi ciekawość wielu ludzi na całym świecie. Kiedy żyli Wikingowie i gdzie

Czytaj więcej »
Aktualności

W co wierzyli Wikingowie?

W epoce wikingów, w północnych krainach, wiara i akty religijne były ściśle związane z pojęciem forn siðr, czyli starożytnego albo religijnego zwyczaju. Wikingowie nie mieli

Czytaj więcej »
Aktualności

Co podbili Wikingowie?

Wikingowie: Pasjonująca Historia Podbojów i Odkryć W ciągu zaledwie dwustu lat ery Wikingów ludy skandynawskie otoczyły Europę swoją przedsiębiorczością i agresją, a także zdominowały wydarzenia

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 10% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.