Informujemy, że z przyczyn technicznych realizacja wysyłek odbędzie się jutro. Za opoźnienie przepraszamy.

Hej kolęda, kolęda!

Wesołą nowinę niesiemy, głośno ją wyśpiewujemy! Od domu do domu! Na tym właśnie polega kolęda. Ale skąd wziął się ten zwyczaj?

Sama tradycja, jak i słowo wywodzi się z czasów antycznych, a dokładniej — ze starożytnego Rzymu. Calendae to pierwszy dzień miesiąca w Cesarstwie Rzymskim, a kalendae styczniowe to początek nowego roku administracyjnego. Obywatele odwiedzali swoje rodziny z wesołą pieśnią na ustach i obdarowywali się nawzajem małymi podarkami. Chrześcijaństwo zaadaptowało ten zwyczaj, a kolęda nabrała nieco innego znaczenia. Teraz coraz rzadziej spotyka się poprzebieranych kolędników, a częściej księdza, który obchodzi dom po domu.

Jak to się ma jednak do Słowiańszczyzny? W każdej religii jest to czas wesoły, radosny — zazwyczaj spędzamy go w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Święto przesilenia, czy nowy rok, to w końcu nie byle co! Jak pierwotnie nazywano “kolędę” na ziemiach słowiańskich? Tego nie wiemy, ale dzięki źródłom etnograficznym mamy pewność, że trzon tradycji kolędowania jest przedchrześcijański. Świadczyłaby o tym postać turonia, potężnego zwierza, za którego jeden z uczestników pochodu zazwyczaj się przebierał. Niektórzy widzą w tej bestii jeden z atrybutów Welesa, pewnym jest natomiast, że szaleńcze turoniowe pląsy odnoszą się do sił witalnych i odradzającego się życia.

Kolęda miała też wymiar wróżebny, zaklinano wręcz pomyślność dla domostwa na cały rok. Tak czy inaczej, tradycja to radosna i kolorowa, choć lekko psotna.

A czy Wy wpuścilibyście kolędników do swojego domu?

Pozdrawiamy i zapraszamy do naszego sklepu!

#ozdobywikingówów #biżuteria #jewelery #wikingowie #Słowianie #viking #slavic #celtic #fantasy #Slavs #sf #sciencefiction #archaeology #archeologia #history #historia #mythology #mitologia #tradycja #tradition #dziedzictwo #heritage

Ilustracja przedstawia łeb turonia. Sam przedmiot i zdjęcie pochodzi ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

mitologia nordycka
Aktualności

Mitologia nordycka – co o niej wiesz?

Mitologia nordycka, będąca bogatym zbiorem mitów ludów Skandynawii jeszcze sprzed okresu chrystianizacji, fascynuje swoją złożonością i głębią. Opowieści te, przekazywane ustnie, a zachowane w postaci

Czytaj więcej »
Aktualności

Jak dbać o róg?

Naturalne rogi do picia stają się coraz bardziej popularne ze względu na swoją oryginalność i stylowość. Aby cieszyć się nimi jak najdłużej, warto zastosować kilka

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.