Uwaga! Przerwa świąteczna od 28.12.22-04.01.2023r. Wszystkie zamówienia będą realizowane po tym terminie. Pozdrawiamy

Hej kolęda, kolęda!

Wesołą nowinę niesiemy, głośno ją wyśpiewujemy! Od domu do domu! Na tym właśnie polega kolęda. Ale skąd wziął się ten zwyczaj?

Sama tradycja, jak i słowo wywodzi się z czasów antycznych, a dokładniej — ze starożytnego Rzymu. Calendae to pierwszy dzień miesiąca w Cesarstwie Rzymskim, a kalendae styczniowe to początek nowego roku administracyjnego. Obywatele odwiedzali swoje rodziny z wesołą pieśnią na ustach i obdarowywali się nawzajem małymi podarkami. Chrześcijaństwo zaadaptowało ten zwyczaj, a kolęda nabrała nieco innego znaczenia. Teraz coraz rzadziej spotyka się poprzebieranych kolędników, a częściej księdza, który obchodzi dom po domu.

Jak to się ma jednak do Słowiańszczyzny? W każdej religii jest to czas wesoły, radosny — zazwyczaj spędzamy go w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Święto przesilenia, czy nowy rok, to w końcu nie byle co! Jak pierwotnie nazywano “kolędę” na ziemiach słowiańskich? Tego nie wiemy, ale dzięki źródłom etnograficznym mamy pewność, że trzon tradycji kolędowania jest przedchrześcijański. Świadczyłaby o tym postać turonia, potężnego zwierza, za którego jeden z uczestników pochodu zazwyczaj się przebierał. Niektórzy widzą w tej bestii jeden z atrybutów Welesa, pewnym jest natomiast, że szaleńcze turoniowe pląsy odnoszą się do sił witalnych i odradzającego się życia.

Kolęda miała też wymiar wróżebny, zaklinano wręcz pomyślność dla domostwa na cały rok. Tak czy inaczej, tradycja to radosna i kolorowa, choć lekko psotna.

A czy Wy wpuścilibyście kolędników do swojego domu?

Pozdrawiamy i zapraszamy do naszego sklepu!

#ozdobywikingówów #biżuteria #jewelery #wikingowie #Słowianie #viking #slavic #celtic #fantasy #Slavs #sf #sciencefiction #archaeology #archeologia #history #historia #mythology #mitologia #tradycja #tradition #dziedzictwo #heritage

Ilustracja przedstawia łeb turonia. Sam przedmiot i zdjęcie pochodzi ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Z legend Wikingów – Jotunowie

Wśród dziwnych stworzeń i potworów występujących w historiach Wikingów znajdują się istoty spotykane także w wielu innych mitologiach. Jednymi z nich są Jotunowie. Choć znani

Czytaj więcej »