Zapraszamy od 30.11-03.12 na Targi Książki Historycznej w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie oraz na 31. Wrocławskie Targi Dobrych Książek w Hali Stulecia, a także 02-03.12 na Magnificon Winter Expo 2023 w Expo Kraków. Zamówienia złożone między 29.11 a 04.12 najpóźniej będziemy realizować we wtorek 05.12.

Szczodrych Godów! God Jul!

Dzisiaj Szczodre Gody! Święto przez Skandynawów obchodzone pod nazwą Jul. Boże Narodzenie wypada dziwnym trafem w podobnym terminie… Przypadek? Nie sądzę. Raczej synkretyzm religijny.

Dlaczego akurat teraz świętujemy? Jest to czas przesilenia zimowego — dzień jest najkrótszy, a noc najdłuższa w całym roku. Słońce odradza się, napełnia nas nadzieją na kolejny cykl. Są to święta radosne, które zwiastują nam nowy rok. Wiecznie żywe, zielone drzewko przypomina nam o witalnych siłach w tej ciężkiej i jałowej porze ciemnej, jaką jest zima. Trudno o pożywienie, kiedy śniegu po pas, a smutek i mrok panuje dookoła, stąd też wzięła się tradycja postu. Zasiądziemy razem, z rodziną i przyjaciółmi, do wieczerzy – pysznej uczty, gdzie tradycyjnie będziemy się obrzerać, aż nam kałduny wywali. Weles, Odin, albo i Dziadek Mróz przyniesie wór prezentów… o ile byliście grzeczni! Weseli kolędnicy chodzić będą od domu do domu obwieszczając wieść, że Słońce się odradza! Na wiosnę pożegnamy Marę-Marzannę, królową zimy, topiąc ją w rzece… i przywitamy młodego płodnego boga Jaryłę-Jarowita!

W tym momencie pozostaje nam życzyć Wam wesołych, radosnych, spokojnych, ale przede wszystkim zdrowych świąt — jakie tylko obchodzicie. Szczodrych Godów! God Jul! Szczęśliwego Słońcastania!

Życzymy my — Załoga Ozdoby wikingów.

Pozdrawiamy i zapraszamy do naszego sklepu!

#ozdobywikingówów #biżuteria #jewelery #wikingowie #Słowianie #viking #slavic #celtic #fantasy #Slavs #sf #sciencefiction #archaeology #archeologia #history #historia #mythology #mitologia #tradycja

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Łańcuchy w świecie Wikingów

Ozdobieni – w świecie wikińskich ozdób Era wikingów, obejmująca koniec VIII wieku do wczesnych lat XI, była okresem odkryć, grabieży i wymiany kulturowej. Pośród mieczy,

Czytaj więcej »
Aktualności

Pierścienie w świecie Wikingów

Kultura i wierzenia Wikingów Przy wspominaniu kultury Wikingów łatwo odkryć, że jest ona pełna różnorodnych i tajemniczych symboli. Każdy z nich posiada swoje znaczenie i

Czytaj więcej »
Aktualności

Bransolety w świecie Wikingów

W erze Wikingów, pełnym niebezpieczeństwa i niepewności, biżuteria była czymś więcej niż tylko ozdobą. Była to również manifestacja statusu, bogactwa, lojalności oraz związku z bóstwami.

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 10% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.