Halo Szwecja! W ten weekend 01-03.11 jesteśmy na ComicCon Sztokholm. Będziemy klasycznie z biżuterią, kuflami i rogami do picia, koszulkami i mieczami. Zapraszamy!

O tradycjach przy wigilijnym stole…

Tradycje wigilijne są o wiele starsze, niż chrześcijaństwo na ziemiach dzisiejszej Polski. Co więcej, liczne zawieruchy wojenne i migracje ludności, stworzyły z zimowych świąt istny tygiel zwyczajów… Omówmy niektóre z nich.

W przedchrześcijańskiej Słowiańszczyźnie obchodzono święto przesilenia zimowego, przez współczesnych rodzimowierców nazywane Szczodrymi Godami. Uczta obrzędowa również miała charakter związany z kultem przodków. W moim domu, zanim wszyscy zasiedli do wieczerzy, należało prostym gestem odgonić dusze z krzesła, ażeby na nich nie usiąść.

Stół wigilijny zawsze jest pełen potraw postnych, zazwyczaj dwunastu, czyli tylu, ile miesięcy w roku. Jest to uczta z tego, co żniwa, rzeka i jesienny las nam ofiaruje, lub co zdobędziemy. Mięso pojawia się w menu, dopiero na następny dzień.

Ważną potrawą świąteczną jest słodka kutia, w skład której wchodzi mak, miód, pszenica i opcjonalnie suszone owoce. Wróżono przy użyciu owego dania podrzucając zawartość miski – jeżeli dużo kutii w naczyniu ostało, znaczyło to, że rok będzie dostatni, a mieszkańcy domostwa głodni chodzić nie będą.

Po wieczerzy Weles (opcjonalnie święty Mikołaj, Gwiazdor, lub Dziadek Mróz) przynosi podarki…

Niebywale ciekawym i ważnym zwyczajem, a w naszych czasach nieco zapomnianym, jest kolęda. Pierwotnie była to radosna pieśń związana z rozpoczęciem się nowego roku, a poprzebierani kolędnicy od domu chodzili obwieszczając wesoło, co właśnie nastąpiło. Ich ubrania przypominały zwierzęta, które symbolizowały witalne siły, płodność i pomyślną wróżbę na nowy rok. Chrześcijaństwo zaadaptowało ów zwyczaj obchodzony w wielu miejscach na świecie, nawet w starożytności przez Rzymian.

Co dom, to inny zwyczaj. Naszą jednak powinnością jest podtrzymanie tradycji i przekazanie jej potomnym. Drzewo bez korzeni nie wyrośnie.

Pozdrawiamy i zapraszamy do naszego sklepu!

#ozdobywikingówów #biżuteria #jewelery #wikingowie #Słowianie #viking #slavic #celticic #fantasy #Slavs #archaeology #archeologia #history #historia #mythology #mitologia #heritage #dziedzictwo #tradycja #tradition

Ilustracja to obraz autorstwa Michaiła Germasheva  „Z gwiazdą” (1916)

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

gród santok
Aktualności

Gród w Santoku

Gród Santok to jedno z najważniejszych miejsc w historii wczesnośredniowiecznej Polski. Położony strategicznie w widłach rzek Warty i Noteci, Gród w Santoku odgrywał kluczową rolę

Czytaj więcej »
gród pędzików
Aktualności

Gród Pędzików

Gród Pędzików to fascynujące miejsce, które przenosi nas w czasy średniowiecznej Polski. Znajdujący się w malowniczej okolicy województwa świętokrzyskiego, został stworzony przez pasjonatów historii i

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.