Zapraszamy od 30.11-03.12 na Targi Książki Historycznej w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie oraz na 31. Wrocławskie Targi Dobrych Książek w Hali Stulecia, a także 02-03.12 na Magnificon Winter Expo 2023 w Expo Kraków. Zamówienia złożone między 29.11 a 04.12 najpóźniej będziemy realizować we wtorek 05.12.

O tradycjach przy wigilijnym stole…

Tradycje wigilijne są o wiele starsze, niż chrześcijaństwo na ziemiach dzisiejszej Polski. Co więcej, liczne zawieruchy wojenne i migracje ludności, stworzyły z zimowych świąt istny tygiel zwyczajów… Omówmy niektóre z nich.

W przedchrześcijańskiej Słowiańszczyźnie obchodzono święto przesilenia zimowego, przez współczesnych rodzimowierców nazywane Szczodrymi Godami. Uczta obrzędowa również miała charakter związany z kultem przodków. W moim domu, zanim wszyscy zasiedli do wieczerzy, należało prostym gestem odgonić dusze z krzesła, ażeby na nich nie usiąść.

Stół wigilijny zawsze jest pełen potraw postnych, zazwyczaj dwunastu, czyli tylu, ile miesięcy w roku. Jest to uczta z tego, co żniwa, rzeka i jesienny las nam ofiaruje, lub co zdobędziemy. Mięso pojawia się w menu, dopiero na następny dzień.

Ważną potrawą świąteczną jest słodka kutia, w skład której wchodzi mak, miód, pszenica i opcjonalnie suszone owoce. Wróżono przy użyciu owego dania podrzucając zawartość miski – jeżeli dużo kutii w naczyniu ostało, znaczyło to, że rok będzie dostatni, a mieszkańcy domostwa głodni chodzić nie będą.

Po wieczerzy Weles (opcjonalnie święty Mikołaj, Gwiazdor, lub Dziadek Mróz) przynosi podarki…

Niebywale ciekawym i ważnym zwyczajem, a w naszych czasach nieco zapomnianym, jest kolęda. Pierwotnie była to radosna pieśń związana z rozpoczęciem się nowego roku, a poprzebierani kolędnicy od domu chodzili obwieszczając wesoło, co właśnie nastąpiło. Ich ubrania przypominały zwierzęta, które symbolizowały witalne siły, płodność i pomyślną wróżbę na nowy rok. Chrześcijaństwo zaadaptowało ów zwyczaj obchodzony w wielu miejscach na świecie, nawet w starożytności przez Rzymian.

Co dom, to inny zwyczaj. Naszą jednak powinnością jest podtrzymanie tradycji i przekazanie jej potomnym. Drzewo bez korzeni nie wyrośnie.

Pozdrawiamy i zapraszamy do naszego sklepu!

#ozdobywikingówów #biżuteria #jewelery #wikingowie #Słowianie #viking #slavic #celticic #fantasy #Slavs #archaeology #archeologia #history #historia #mythology #mitologia #heritage #dziedzictwo #tradycja #tradition

Ilustracja to obraz autorstwa Michaiła Germasheva  „Z gwiazdą” (1916)

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Łańcuchy w świecie Wikingów

Ozdobieni – w świecie wikińskich ozdób Era wikingów, obejmująca koniec VIII wieku do wczesnych lat XI, była okresem odkryć, grabieży i wymiany kulturowej. Pośród mieczy,

Czytaj więcej »
Aktualności

Pierścienie w świecie Wikingów

Kultura i wierzenia Wikingów Przy wspominaniu kultury Wikingów łatwo odkryć, że jest ona pełna różnorodnych i tajemniczych symboli. Każdy z nich posiada swoje znaczenie i

Czytaj więcej »
Aktualności

Bransolety w świecie Wikingów

W erze Wikingów, pełnym niebezpieczeństwa i niepewności, biżuteria była czymś więcej niż tylko ozdobą. Była to również manifestacja statusu, bogactwa, lojalności oraz związku z bóstwami.

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 10% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.