Uwaga! Od czwartku 18.07 jesteśmy na Oblężeniu Malborka. Zapraszamy na imprezę :)

Choinka, podłaźniczka, przystrojona gałąź… czyli o tradycjach związanych z drzewem życia.

Jak co roku, w naszych domach w okresie świątecznym pojawia się choinka, którą ubieramy w ozdoby i światełka. Skąd do nas przyszła? Co symbolizuje? Jaki ma związek z czasami przedchrześcijańskimi? Spróbujemy sobie na te pytania odpowiedzieć.

Zwyczaj trzymania i przystrajania drzewka kojarzy się nam że świętami Bożego Narodzenia i ma nam przypominać wiecznie żywe Rajskie Drzewo z ogrodu Eden. Jabłka nań wieszane nie są więc przypadkowe… Choinka jako zwyczaj stricte bożonaredzeniowy funkcjonuje od XVI wieku i pochodzi z Alzacji. Nie jest to jednak tradycja rodzima dla chrześcijaństwa.

Zwyczaj stawiania drzewka w obejściu i obwieszania go ozdobami jest wynkiem tego, że świerk jest zielony nawet zimą. Dla człowieka jest to symbol życia, siły i płodności. W Szczodre Gody, czy w skandynawskie święto Jul, odradza się Słońce – mamy więc do czynienia z nadejściem na świat nowych sił witalnych. Zielone stroiki i podłaźniczki wieszano pod sufitami domostw i przystrajano ozdobami, które bogate były w symbolikę dostatku, przedstawiały wyobrażenia antropomorficzne i zoomorficzne, a światełka oraz świeczki odstraszały złe siły.

Oprócz Rajskiego Drzewa, widać tutaj symbolikę Drzewa Życia, lub Drzewa Światów – czyli Yggdrasila, u Germanów zwanego Irminsul. Jest to swoista axis mundi, oś świata, która łączy niebo z ziemią. W zimowe przesilenie przypominamy sobie, że Drzewo jest wciąż zielone, pełne siły i życia. W mroźne i długie zimowe noce rodzi się w nas nadzieja, że za kilka miesięcy w pełni odrodzone Słońce ogrzeje nie tylko nas, ale i zamarzniętą ziemię. Czas zatoczy kolejne koło…

A Wy ubraliście już choinki w tym roku?

Pozdrawiamy i zapraszamy do naszego sklepu!

#ozdobywikingówów #biżuteria #jewelery #wikingowie #Słowianie #viking #slavic #celticic #fantasy #Slavs #archaeology #archeologia #history #historia #mythology #mitologia #heritage #dziedzictwo #tradycja #tradition

Ilustracja to obraz “The Ash Yggdrasil” (1886) autorstwa Friedricha Wilhelma Heine.

 

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.