Od czwartku 16.05 do niedzieli 19.05 można nas spotkać na targach książki Vivelo na stadionie Narodowym w Warszawie, a także w wiosce historycznej w Radzimiu (pt-sob). Serdecznie zapraszamy :)

Jak to jest z tym Mikołajem? A może to Odyn?!

Grudzień ogłaszamy miesiącem tradycji i proponujemy Wam nową formę naszych środowych wpisów.

Za chwilę Mikołajki, czyli dzień świętego Mikołaja. Sama legenda o czynach tego dobrotliwego biskupa przywędrowała do Europy dość późno, bo w okolicach XIII wieku… Ale ale! Tradycja prezentów na święta jest o wiele starsza, a jej korzenie sięgają wierzeń pogańskich.

Synkretyzm religijny był i jest świetnym narzędziem do wprowadzania nowej wiary. Chrześcijaństwo nazwało inaczej stare obrzędy i tradycje, a bogów i demony zastąpiło Trójcą Świętą oraz świętymi. Tak więc znowu żądamy pytanie… Kto rozdawał prezenty?

We wczesnośredniowiecznej Skandynawii stanowisko współczesnego nam świętego Mikołaja piastował Odyn. Na swoim ośmionogim rumaku, Sleipnirze, przemierzał w 12 nocy Jul nieboskłon prowadząc swój Dziki Gon, raczej mało bezpieczny dla śmiertelników. Przy okazji podrzucał kosztowności do butów ludzi, którzy zostawiali dlań ofiarne dary oraz sianko dla jego wierzchowca. Brzmi znajomo? Starzec z brodą, latający po niebie, zostawiający prezenty w obuwiu – aktualnie skarpetach – za “mleko i ciastka”… Nowa wizja jest mocno zamerykanizowana, ale korzenie są wyjątkowo mocno uwidocznione…

Na Słowiańszczyźnie Wschodniej atrybuty świętego Mikołaja (i wielu innych świętych) dzierżył wcześniej bóg Weles. Kto miałby obdarowywać lepiej, niżeli patron magii i bogactwa wszelakiego?

Warto wspomnieć też o germańskim Krampusie, czyli potwornym bycie demonicznym wywodzącym się z folkloru, który to okrutnie karał dzieci niegrzeczne…

A Wy? Byliście grzeczni?

Pozdrawiamy i zapraszamy do naszego sklepu!

#ozdobywikingówów #biżuteria #jewelery #wikingowie #Słowianie #viking #slavic #celticic #fantasy #Slavs #archaeology #archeologia #history #historia #mythology #mitologia #heritage #dziedzictwo #tradycja #tradition

Ilustracja to obraz Friedricha Wilhelma Heine “Wodan’s wilde Jagd” (1882)

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.