Uwaga! Od piątku 14.06 zdobywamy 14 Raciborski Festiwal Średniowieczny, a także Pyrkon (jak co roku). Zamówienia złożone między 13.06 (po godz 11:00) a 16.06 zrealizujemy w poniedziałek 17.06. Zapraszamy na imprezy :)

H.P. Lovecraft – ojciec kosmicznego horroru

“Nie jest umarłym ten który spoczywa wiekami, nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami.” – Howard Phillips Lovecraft

Ia! Ia! Cthulhu fhtagn!

Dziś zapraszamy Was do świata Wielkich Przedwiecznych,  mitów Cthulhu i paraliżującego szaleństwa.

Howard Phillips Lovecraft (1890-1937) był autorem opowiadań, gdzie tematem przewodnim była groza i krainy sennych wizji. Uznawany jest za “ojca kosmicznego horroru” i mistrza budowania napięcia, które zazwyczaj kończy się obłędem dla bohaterów przezeń wykreowanych. H.P. Lovecraft opisywał bogów z odległych krańców kosmosu zamieszkujących ziemskie otchłanie, kosmicznych przybyszów igrających z ludzką poczytalnością, czy też piękne (acz zdradliwe) kraje przez człowieka wyśnione. W swej prozie wykorzystywał zazwyczaj narrację pierwszoosobową, co nadawało wyjątkowego charakteru i dzięki temu opowiadania przyjmowały formę przerażających opowieści. Fabuły większości utworów osadzone są w jego rodzinnej Nowej Anglii w czasach jemu współczesnych, czyli na początku XX wieku. Bohaterowie opowiadań Lovecrafta odkrywają ślady przedludzkich cywilizacji, sekretne kulty straszliwych bóstw, tajemnice wymiarów i przestrzeni… Wszystko to wymyka się ludzkiemu pojmowaniu świata, prawom matematyki i fizyki, a nawet czasu… Człowiek dowiaduję się o swej bezwartościowej roli w dziejach Ziemii i o tym, że jest tylko malutkim skrawkiem historii. Wszystko to prowadzi do skrajnego szaleństwa – nikt w końcu nie chce się dowiedzieć, że jest tylko marionetką w rękach Cthulhu przypominającego smoka i ośmiornicę, Azathotha – ślepego boga-idiotę odzwierciedlającego nuklearny chaos, czy strażnika czasu i wymiarów Yog-Sothotha… Najbardziej znanymi dziełami H.P. Lovecrafta są “Zew Cthulhu” minipowieść “W górach szaleństwa”, “Zgroza w Dunwich” i “Widmo nad Innsmouth”.

Pozdrawiamy i zapraszamy do naszego sklepu!

#ozdobywikingówów #biżuteria #jewelery #wikingowie #Słowianie #viking #slavic #celtic #fantasy #Slavs #archaeology #archeologia #history #historia #mythology #mitologia #sf #Lovecraft #Cthulhu

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.