Zapraszamy od 30.11-03.12 na Targi Książki Historycznej w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie oraz na 31. Wrocławskie Targi Dobrych Książek w Hali Stulecia, a także 02-03.12 na Magnificon Winter Expo 2023 w Expo Kraków. Zamówienia złożone między 29.11 a 04.12 najpóźniej będziemy realizować we wtorek 05.12.

Terry Pratchett i Świat Dysku

“To właśnie jest głupie w tej całej magii. Przez dwadzieścia lat studiujesz czar, który sprowadza ci do sypialni nagie dziewice. Ale wtedy jesteś już tak zatruty oparami rtęci i półślepy od czytania starych ksiąg, że nie pamiętasz, co dalej robić.” – Terry Pratchett, “Kolor magii”

Dziś odwiedzimy kolejne książkowe uniwersum fantastyczne – tym razem będzie to niezwykle barwny Świat Dysku. Opisany został aż w 41 książkach przez brytyjskiego pisarza, sir Terry’ego Pratchetta.
Jak wygląda Świat Dysku? Można powiedzieć, że jest to taki trochę mokry sen płaskoziemców. Przez pustkę płynie wielki żółw A’Tuin, na jego skorupie stoją cztery słonie, które to z kolei na swych barkach podtrzymują płaski, ogromny Dysk, gdzie spotykamy bardzo licznych bohaterów. Terry Pratchett pisał swoje książki lekkim piórem z dużym naciskiem na satyrę, a wręcz niekiedy parodię. Przykładem na to niech posłuży postać posuniętego w wieku Cohena Barbarzyńcy, który jest odbiciem w krzywym zwierciadle słynnego Conana.
“- Pytałem, jakie są najwspanialsze rzeczy w życiu? Wojownicy pochylili się. Warto będzie tego posłuchać. Gość zastanawiał się dość długo i w skupieniu. I po pewnym czasie oświadczył:
– Gorącza woda, dobre zęby i miękki papier toaletowy.[odpowiedział Cohen]”
Terry Pratchett sięga do kultury współczesnej, inspirując się nią, ale też nierzadko podchodzi doń prześmiewczo. W kryminalnej serii o straży miejskiej miasta Ankh-Morpork poruszane są stereotypy i motywy z różnych filmów o działaniach policji, na przykład “Brudny Harry”.
Zaskakujące są także przemyślenia i treści filozoficzne, a nawet ekonomiczne przez autora opisane.
“Jest śmierć i podatki, ale podatki są gorsze, bo śmierć przynajmniej nie trafia się człowiekowi co roku.”
W Świecie Dysku występują stworzenia i rasy znane nam dobrze z innych uniwersów fantastycznych, na przykład krasnoludy, elfy, trolle, wilkołaki, etc., etc. Oczywiście uniwersum Pratchetta przepełnione jest magią, czarodziejami i wiedźmami. Jeden z pierwszych bohaterów nam przedstawionych to uczeń sztuk magicznych, Rincewind, który to szkoli się w Niewidocznym Uniwersytecie… Chcecie dowiedzieć się więcej? Zacznijcie od “Koloru Magii”!

Pozdrawiamy i zapraszamy do naszego sklepu!

#ozdobywikingówów #biżuteria #jewelery #wikingowie #Słowianie #viking #slavic #celtic #fantasy #Slavs #archaeology #archeologia #history #historia #mythology #mitologia #sf historia #mythology #mitologia #sf #TerryPratchett

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Łańcuchy w świecie Wikingów

Ozdobieni – w świecie wikińskich ozdób Era wikingów, obejmująca koniec VIII wieku do wczesnych lat XI, była okresem odkryć, grabieży i wymiany kulturowej. Pośród mieczy,

Czytaj więcej »
Aktualności

Pierścienie w świecie Wikingów

Kultura i wierzenia Wikingów Przy wspominaniu kultury Wikingów łatwo odkryć, że jest ona pełna różnorodnych i tajemniczych symboli. Każdy z nich posiada swoje znaczenie i

Czytaj więcej »
Aktualności

Bransolety w świecie Wikingów

W erze Wikingów, pełnym niebezpieczeństwa i niepewności, biżuteria była czymś więcej niż tylko ozdobą. Była to również manifestacja statusu, bogactwa, lojalności oraz związku z bóstwami.

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 10% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.