Uwaga! Przerwa świąteczna od 28.12.22-04.01.2023r. Wszystkie zamówienia będą realizowane po tym terminie. Pozdrawiamy

Terry Pratchett i Świat Dysku

“To właśnie jest głupie w tej całej magii. Przez dwadzieścia lat studiujesz czar, który sprowadza ci do sypialni nagie dziewice. Ale wtedy jesteś już tak zatruty oparami rtęci i półślepy od czytania starych ksiąg, że nie pamiętasz, co dalej robić.” – Terry Pratchett, “Kolor magii”

Dziś odwiedzimy kolejne książkowe uniwersum fantastyczne – tym razem będzie to niezwykle barwny Świat Dysku. Opisany został aż w 41 książkach przez brytyjskiego pisarza, sir Terry’ego Pratchetta.
Jak wygląda Świat Dysku? Można powiedzieć, że jest to taki trochę mokry sen płaskoziemców. Przez pustkę płynie wielki żółw A’Tuin, na jego skorupie stoją cztery słonie, które to z kolei na swych barkach podtrzymują płaski, ogromny Dysk, gdzie spotykamy bardzo licznych bohaterów. Terry Pratchett pisał swoje książki lekkim piórem z dużym naciskiem na satyrę, a wręcz niekiedy parodię. Przykładem na to niech posłuży postać posuniętego w wieku Cohena Barbarzyńcy, który jest odbiciem w krzywym zwierciadle słynnego Conana.
“- Pytałem, jakie są najwspanialsze rzeczy w życiu? Wojownicy pochylili się. Warto będzie tego posłuchać. Gość zastanawiał się dość długo i w skupieniu. I po pewnym czasie oświadczył:
– Gorącza woda, dobre zęby i miękki papier toaletowy.[odpowiedział Cohen]”
Terry Pratchett sięga do kultury współczesnej, inspirując się nią, ale też nierzadko podchodzi doń prześmiewczo. W kryminalnej serii o straży miejskiej miasta Ankh-Morpork poruszane są stereotypy i motywy z różnych filmów o działaniach policji, na przykład “Brudny Harry”.
Zaskakujące są także przemyślenia i treści filozoficzne, a nawet ekonomiczne przez autora opisane.
“Jest śmierć i podatki, ale podatki są gorsze, bo śmierć przynajmniej nie trafia się człowiekowi co roku.”
W Świecie Dysku występują stworzenia i rasy znane nam dobrze z innych uniwersów fantastycznych, na przykład krasnoludy, elfy, trolle, wilkołaki, etc., etc. Oczywiście uniwersum Pratchetta przepełnione jest magią, czarodziejami i wiedźmami. Jeden z pierwszych bohaterów nam przedstawionych to uczeń sztuk magicznych, Rincewind, który to szkoli się w Niewidocznym Uniwersytecie… Chcecie dowiedzieć się więcej? Zacznijcie od “Koloru Magii”!

Pozdrawiamy i zapraszamy do naszego sklepu!

#ozdobywikingówów #biżuteria #jewelery #wikingowie #Słowianie #viking #slavic #celtic #fantasy #Slavs #archaeology #archeologia #history #historia #mythology #mitologia #sf historia #mythology #mitologia #sf #TerryPratchett

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Z legend Wikingów – Jotunowie

Wśród dziwnych stworzeń i potworów występujących w historiach Wikingów znajdują się istoty spotykane także w wielu innych mitologiach. Jednymi z nich są Jotunowie. Choć znani

Czytaj więcej »