Uwaga! Przerwa świąteczna od 28.12.22-04.01.2023r. Wszystkie zamówienia będą realizowane po tym terminie. Pozdrawiamy

J.R.R. Tolkien

“Czasem niebezpiecznie jest wyjść z domu, gdy staniesz na drodze, nigdy nie wiadomo, dokąd cię nogi poniosą.” – J.R.R. Tolkien “Drużyna Pierścienia”

John Ronald Reuel Tolkien jest niekwestionowanym mistrzem literatury fantasy. Spod jego pióra wyszła trylogia “Władca Pierścienii”, “Hobbit”, czy uporządkowany pod redakcją jego syna Christophera, monumentalny Silmarillion. Był profesorem literatury staroangielskiej i filologii klasycznej na uniwersytecie w Oxford. Stworzył potężny świat Śródziemia z arcybogatą historią, mitologią, bohaterami i antagonistami. Rasy zamieszkujące tolkienowskie uniwersum przeszły do kanonu fantastyki i większość mediów wykorzystujących tematykę fantasy często posiłkuje się wizerunkiem między innymi elfów, krasnoludów, czy orków. Opisy postaci są na tyle wyraziste, że nasza wyobraźnia działa na najwyższych obrotach, a twórcy filmów i gier mają dokładne informacje, jak wykreować wygląd bohatera.
Autor Władcy Pierścieni czerpał swe inspiracje z wielu źródeł, na przykład z różnych mitologii ludów całej Europy, baśni anglosaskich, legend arturiańskich, czy skandynawskich sag. Poprzez ten eklektyzm i kreatywność spowodował rozkwit i spopularyzował fantastykę na całym świecie.
Każdy zna postać czarodzieja Gandalfa, złego i potężnego Saurona, pokracznego Golluma, czy hobbita Bilbo Bagginsa. Ich wizerunki weszły na stałe do popkultury, a po dziś dzień książki napisane przez J. R. R. Tolkiena znajdują się na listach bestsellerów wszech czasów. Stały się klasykiem, przez wielkie K.
Co roku wracam, od ponad 20 lat, do Silmarillionu. Przypominam sobie historie o Melkorze, smucę się nad marnym końcem Turina Turambara, raduję się miłością Berena i Luthien, czy w końcu staję się niemym świadkiem upadku Numenoru.
A jak to jest z Wami? Kto jest Waszą ulubioną postacią z twórczości Tolkiena?

Pozdrawiamy i zapraszamy do naszego sklepu!

#ozdobywikingówów #biżuteria #jewelery #wikingowie #Słowianie #viking #slavic #celtic #fantasy #Slavs #archaeology #archeologia #history #historia #mythology #mitologia #sf #Tolkien

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Z legend Wikingów – Jotunowie

Wśród dziwnych stworzeń i potworów występujących w historiach Wikingów znajdują się istoty spotykane także w wielu innych mitologiach. Jednymi z nich są Jotunowie. Choć znani

Czytaj więcej »