J.R.R. Tolkien

“Czasem niebezpiecznie jest wyjść z domu, gdy staniesz na drodze, nigdy nie wiadomo, dokąd cię nogi poniosą.” – J.R.R. Tolkien “Drużyna Pierścienia”

John Ronald Reuel Tolkien jest niekwestionowanym mistrzem literatury fantasy. Spod jego pióra wyszła trylogia “Władca Pierścienii”, “Hobbit”, czy uporządkowany pod redakcją jego syna Christophera, monumentalny Silmarillion. Był profesorem literatury staroangielskiej i filologii klasycznej na uniwersytecie w Oxford. Stworzył potężny świat Śródziemia z arcybogatą historią, mitologią, bohaterami i antagonistami. Rasy zamieszkujące tolkienowskie uniwersum przeszły do kanonu fantastyki i większość mediów wykorzystujących tematykę fantasy często posiłkuje się wizerunkiem między innymi elfów, krasnoludów, czy orków. Opisy postaci są na tyle wyraziste, że nasza wyobraźnia działa na najwyższych obrotach, a twórcy filmów i gier mają dokładne informacje, jak wykreować wygląd bohatera.
Autor Władcy Pierścieni czerpał swe inspiracje z wielu źródeł, na przykład z różnych mitologii ludów całej Europy, baśni anglosaskich, legend arturiańskich, czy skandynawskich sag. Poprzez ten eklektyzm i kreatywność spowodował rozkwit i spopularyzował fantastykę na całym świecie.
Każdy zna postać czarodzieja Gandalfa, złego i potężnego Saurona, pokracznego Golluma, czy hobbita Bilbo Bagginsa. Ich wizerunki weszły na stałe do popkultury, a po dziś dzień książki napisane przez J. R. R. Tolkiena znajdują się na listach bestsellerów wszech czasów. Stały się klasykiem, przez wielkie K.
Co roku wracam, od ponad 20 lat, do Silmarillionu. Przypominam sobie historie o Melkorze, smucę się nad marnym końcem Turina Turambara, raduję się miłością Berena i Luthien, czy w końcu staję się niemym świadkiem upadku Numenoru.
A jak to jest z Wami? Kto jest Waszą ulubioną postacią z twórczości Tolkiena?

Pozdrawiamy i zapraszamy do naszego sklepu!

#ozdobywikingówów #biżuteria #jewelery #wikingowie #Słowianie #viking #slavic #celtic #fantasy #Slavs #archaeology #archeologia #history #historia #mythology #mitologia #sf #Tolkien

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

niedźwiedzie w lesie
Aktualności

Mityczne zwierzęta – niedźwiedzie

Niedźwiedzie są jednymi z największych drapieżników lądowych – mogą mierzyć do trzech metrów i ważyć nawet 780 kilogramów. Słowo niedźwiedź ma pochodzenie prasłowiańskie i oznacza

Czytaj więcej »
Aktualności

Mityczne zwierzęta – orły

Orzeł, szczególnie w Polsce, stanowi przede wszystkim symbol państwowy – orły znajdują się na godle oraz na każdej monecie w obiegu. Orzeł jako symbol funkcjonuje

Czytaj więcej »