Uwaga! Przerwa świąteczna od 28.12.22-04.01.2023r. Wszystkie zamówienia będą realizowane po tym terminie. Pozdrawiamy

Święta – krótka historia pewnych Godów

Znane dzisiaj jako Boże Narodzenie, a dla Skandynawów Yule, w tradycji słowiańskiej zimowe przesilenie również było ważnym wydarzeniem w roku. Stanowiło jedno z najistotniejszych świąt w całym kalendarzu.

Szczodre Gody, bo tak nazywano obchody, rozpoczynały się 24 grudnia i mogły trwać do kilkunastu dni. Stanowiły okazję do radości, ponieważ dawały nadzieję na coraz dłuższe dni i cieplejsze temperatury. Zwano je inaczej kolędą – słowo to do dzisiaj jest powszechnie używane jako określenie świątecznych zaśpiewów oraz wypraw podejmowanych przez grupy przebierańców.

Obchody Szczodrych Godów opierały się na kulcie jednego z bóstw słowiańskich, mianowicie Welesa. Było to bóstwo opiekujące się magią, wiedzą, zaświatami, ale przede wszystkim bydłem i dobrobytem. Stąd w tradycjach występowało ścielenie słomy pod obrusem, a także wróżenie ze słomek. Łamano się i dzielono chlebem, podobnie jak dzisiaj opłatkiem.

W okresie Szczodrych Godów dzieciom pozwalano jeść słodycze, a nawet obdarowywano je nimi. Były to specjalne placki, zwane szczodrakami, a także orzechy i jabłka. Te pierwsze miały zapewnić zdrowie, a drugie – brak bólu gardła. W zależności od poprzedniego roku szczodraki były duże i pełne farszu, lub niewielkie, nawet bez nadzienia. Obdarowywano nimi także kolędników.

Podobnie jak podczas innych przesileń, podczas tego zimowego dusze zmarłych mogły podróżować do świata żywych. Na cmentarzach palono ogniska i odprawiano uczty, które później przeniosły się do chat. Do dzisiaj można wspomnieć tę tradycję, patrząc na wolne nakrycie, zostawiane dla przodków lub zbłąkanego wędrowca.

 

Grafika w nagłówku przedstawia obraz pod tytułem “Kolędowanie w Ukrainie” autorstwa Konstantina Trutowskiego.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Wikingowie i ich rogi

Rogi są w kulturze popularnej niezmiennie kojarzone z postaciami wikińskich wojowników, zarówno jako ozdoba ich hełmów, jak i naczynie do picia. I o ile to

Czytaj więcej »