Uwaga! Od piątku 14.06 zdobywamy 14 Raciborski Festiwal Średniowieczny, a także Pyrkon (jak co roku). Zamówienia złożone między 13.06 (po godz 11:00) a 16.06 zrealizujemy w poniedziałek 17.06. Zapraszamy na imprezy :)

Czy Wikingowie obchodzili Sylwestra?

Tradycje noworoczne kojarzymy najczęściej z huczną zabawą sylwestrową oraz przywitaniem kolejnego roku kalendarzowego pierwszego stycznia. Nie we wszystkich kulturach jednak Sylwester i Nowy Rok obchodzi się w ten sam sposób, i nie zawsze wypada w ten sam dzień…

Obchodzenie przejścia pomiędzy latami w pierwszym dniu stycznia ma swoje korzenie już w kulturze starożytnej. To w tym dniu swój urząd obejmowali kolejni konsulowie. Nowym Rokiem zaczęto nazywać tę datę jednak wiele lat później – w Polsce dopiero w XIV wieku.

Innym stylem obchodzenia początku roku był styl marcowy. Wraz z początkiem marca tradycyjnie Nowy Rok obchodzili niektórzy Słowianie, Frankowie, a także Rusini. Najdłużej zwyczaj ten przetrwał w Wenecji, gdzie swoje przyzwyczajenia mieszkańcy zmienili dopiero pod koniec XVIII wieku.

W średniowiecznej Francji początek roku nadchodził w Wielkanoc, a w kręgu kultury bizantyjskiej – pierwszego września, ponieważ była to data stworzenia świata. Podczas średniowiecza w Europie, również w Polsce, Nowy Rok przypadał na Boże Narodzenie.

W przypadku Słowian obchody Bożego Narodzenia obejmowały również pierwszego stycznia, mimo że dzień ten nie był uznawany za Nowy Rok. Noworoczne rytuały odprawiano na wiosnę. Miały one zapewnić urodzajne plony i szczęście dla rodziny.

O wikińskich tradycjach sylwestrowych wiadomo niewiele. Najbliższe im tradycje szkockie opierają się na wzajemnych odwiedzinach o północy, a także wróżbach związanych z wyglądem pierwszego gościa. Wręczane są prezenty – tradycyjnie były to kawałki węgla, mające zwiastować bogactwo. Współcześnie wręcza się raczej whisky i ciasto bakaliowe.

Współcześni Skandynawowie podczas Sylwestra mają w zwyczaju wybrać się pod dom znajomych i rozbić naczynia o ich drzwi. Ma to zapewnić szczęście na cały nadchodzący rok.

 

Grafika w nagłówku jest autorstwa Andreasa Weitha.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.