Informujemy, że z przyczyn technicznych realizacja wysyłek odbędzie się jutro. Za opoźnienie przepraszamy.

Świętowit. Bóg o czterech twarzach.

Świętowit jest jednym z bóstw znanych szerokiej grupie fanów wierzeń dawnych Słowian. Nic dziwnego, zważywszy na fakt, że był naczelnym bóstwem Słowian Połabskich. Główna świątynia tego bóstwa znajdowała się na wyspie Rugia i była miejscem zorganizowanego kultu aż do dwunastego wieku, kiedy to została zniszczona.

Według przekazów z wczesnego średniowiecza w świątyni znajdował się posąg przedstawiający Świętowita. Posiadał on cztery głowy, miecz oraz róg. Innymi atrybutami boga były siodło, wędzidło, orzeł oraz stanica, czyli chorągiew bojowa. Znalezione w Wolinie lub Zbruczu przedstawienia bóstwa również posiadają cztery oblicza. 

Idol ze Zbrucza. Zbiory Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

 

Co roku, w okresie po żniwach, odbywało się duże święto ku czci bóstwa. Na tę okazję sprzątano świątynię na bezdechu, aby nie skalać obecności boga ludzkim oddechem. Składano w ofierze zwierzęta oraz organizowano ucztę. Kapłani przeprowadzali wróżby za pomocą rogu oraz białych koni należących do boga. Według wierzeń, w nocy sam Świętowit dosiadał koni, aby walczyć z wrogami. 

Współcześni rodzimowiercy słowiańscy uznają Świętowita za Boga Najwyższego. Opierają się na źródłach wskazujących na taką pozycję bóstwa urodzaju wśród dawnych Słowian.

 

Pozdrawiamy i zapraszamy do naszego sklepu!

 

Grafika w nagłówku przedstawia fragment obrazu pod tytułem “Sventovit” autorstwa Andreya Shishkina.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Jak dbać o róg?

Naturalne rogi do picia stają się coraz bardziej popularne ze względu na swoją oryginalność i stylowość. Aby cieszyć się nimi jak najdłużej, warto zastosować kilka

Czytaj więcej »
Aktualności

Kolie w świecie Wikingów

Wikingowie znani są z wielu rzeczy – łupieżczych wypraw, handlu, żeglugi, kradzieży i walki – ale niekoniecznie z kolorowych paciorków. Mimo to, korale i koraliki

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.