Uwaga! Przerwa świąteczna od 28.12.22-04.01.2023r. Wszystkie zamówienia będą realizowane po tym terminie. Pozdrawiamy

Świętowit. Bóg o czterech twarzach.

Świętowit jest jednym z bóstw znanych szerokiej grupie fanów wierzeń dawnych Słowian. Nic dziwnego, zważywszy na fakt, że był naczelnym bóstwem Słowian Połabskich. Główna świątynia tego bóstwa znajdowała się na wyspie Rugia i była miejscem zorganizowanego kultu aż do dwunastego wieku, kiedy to została zniszczona.

Według przekazów z wczesnego średniowiecza w świątyni znajdował się posąg przedstawiający Świętowita. Posiadał on cztery głowy, miecz oraz róg. Innymi atrybutami boga były siodło, wędzidło, orzeł oraz stanica, czyli chorągiew bojowa. Znalezione w Wolinie lub Zbruczu przedstawienia bóstwa również posiadają cztery oblicza. 

Idol ze Zbrucza. Zbiory Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

 

Co roku, w okresie po żniwach, odbywało się duże święto ku czci bóstwa. Na tę okazję sprzątano świątynię na bezdechu, aby nie skalać obecności boga ludzkim oddechem. Składano w ofierze zwierzęta oraz organizowano ucztę. Kapłani przeprowadzali wróżby za pomocą rogu oraz białych koni należących do boga. Według wierzeń, w nocy sam Świętowit dosiadał koni, aby walczyć z wrogami. 

Współcześni rodzimowiercy słowiańscy uznają Świętowita za Boga Najwyższego. Opierają się na źródłach wskazujących na taką pozycję bóstwa urodzaju wśród dawnych Słowian.

 

Pozdrawiamy i zapraszamy do naszego sklepu!

 

Grafika w nagłówku przedstawia fragment obrazu pod tytułem “Sventovit” autorstwa Andreya Shishkina.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Z legend Wikingów – Jotunowie

Wśród dziwnych stworzeń i potworów występujących w historiach Wikingów znajdują się istoty spotykane także w wielu innych mitologiach. Jednymi z nich są Jotunowie. Choć znani

Czytaj więcej »