Informujemy, że z przyczyn technicznych realizacja wysyłek odbędzie się jutro. Za opoźnienie przepraszamy.

Dadźbóg, słowiańskie słońce.

Dadźbóg był jednym z wielu bogów słowiańskich, których konkretną formę ciężko ustalić. Był bóstwem spotykanym u Słowian wschodnich, co skłoniło niektórych badaczy do uznania go za inną wersję jednego z zachodnich bóstw. Utożsamiano Dadźboga ze słońcem, a więc możliwe, że był tak naprawdę Swarogiem lub Swarożycem.

Inne interpretacje określają boga słońca jako syna Swaroga. Swaróg uważany był za bóstwo ognia i kowalstwa, a także twórcę Słońca. Nic więc dziwnego, że uznano go za ojca boga-słońca właśnie. W tej interpretacji Swarożyc jest bratem Dadźboga i, podobnie jak ojciec, zajmuje się ogniem.

Współczesne wyobrażenie Dadźboga jako boga-słońce, syna Swaroga, bóstwa kowalstwa i niebios, autor nieznany.

 

Oprócz bycia słońcem, Dadźboga uznaje się za bóstwo dostatku. W końcu, jego imię można tłumaczyć jako “dać” oraz “bóg” lub “bog”, z znaczeniu bogactwa. Prawdopodobnie od tego bóstwa wzięło się staropolskie imię Dadzbog lub Dadzboga, mające wzywać los do obdarowania noszącego imię – “daj, losie” lub “daj Bóg”.

Atrybutem Dadźboga jest złota tarcza, w wielu kulturach symbolizująca tarczę słoneczną. Poświęcono mu również Noc Kupały, a więc słowiańskie obchody najkrótszej nocy w roku, święto ognia, wody, księżyca i słońca właśnie. Nic dziwnego, skoro tego dnia Dadźbóg królował na nieboskłonie najdłużej w roku…

 

Grafika w nagłówku przedstawia obraz pod tytułem “Dażbóg”, autorstwa Andrieja Szyszkina.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Wiosna, wiosna, ach to Ty…

Nadejście wiosny od zawsze stanowiło istotny moment w życiu dawnych społeczności. Oznaczało w końcu odejście zimnych, krótkich dni zimy i rozkwit przyrody, tak kluczowej dla

Czytaj więcej »
Aktualności

Kobiety w epoce Wikingów

Powszechnie wiadomym jest, że we wczesnym średniowieczu przeciętna przedstawicielka płci pięknej nie cieszyła się taką mnogością praw, co współczesne kobiety. Jej życie prawdopodobnie kręciło się

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.