Zapraszamy od 30.11-03.12 na Targi Książki Historycznej w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie oraz na 31. Wrocławskie Targi Dobrych Książek w Hali Stulecia, a także 02-03.12 na Magnificon Winter Expo 2023 w Expo Kraków. Zamówienia złożone między 29.11 a 04.12 najpóźniej będziemy realizować we wtorek 05.12.

Dadźbóg, słowiańskie słońce.

Dadźbóg był jednym z wielu bogów słowiańskich, których konkretną formę ciężko ustalić. Był bóstwem spotykanym u Słowian wschodnich, co skłoniło niektórych badaczy do uznania go za inną wersję jednego z zachodnich bóstw. Utożsamiano Dadźboga ze słońcem, a więc możliwe, że był tak naprawdę Swarogiem lub Swarożycem.

Inne interpretacje określają boga słońca jako syna Swaroga. Swaróg uważany był za bóstwo ognia i kowalstwa, a także twórcę Słońca. Nic więc dziwnego, że uznano go za ojca boga-słońca właśnie. W tej interpretacji Swarożyc jest bratem Dadźboga i, podobnie jak ojciec, zajmuje się ogniem.

Współczesne wyobrażenie Dadźboga jako boga-słońce, syna Swaroga, bóstwa kowalstwa i niebios, autor nieznany.

 

Oprócz bycia słońcem, Dadźboga uznaje się za bóstwo dostatku. W końcu, jego imię można tłumaczyć jako “dać” oraz “bóg” lub “bog”, z znaczeniu bogactwa. Prawdopodobnie od tego bóstwa wzięło się staropolskie imię Dadzbog lub Dadzboga, mające wzywać los do obdarowania noszącego imię – “daj, losie” lub “daj Bóg”.

Atrybutem Dadźboga jest złota tarcza, w wielu kulturach symbolizująca tarczę słoneczną. Poświęcono mu również Noc Kupały, a więc słowiańskie obchody najkrótszej nocy w roku, święto ognia, wody, księżyca i słońca właśnie. Nic dziwnego, skoro tego dnia Dadźbóg królował na nieboskłonie najdłużej w roku…

 

Grafika w nagłówku przedstawia obraz pod tytułem “Dażbóg”, autorstwa Andrieja Szyszkina.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Łańcuchy w świecie Wikingów

Ozdobieni – w świecie wikińskich ozdób Era wikingów, obejmująca koniec VIII wieku do wczesnych lat XI, była okresem odkryć, grabieży i wymiany kulturowej. Pośród mieczy,

Czytaj więcej »
Aktualności

Pierścienie w świecie Wikingów

Kultura i wierzenia Wikingów Przy wspominaniu kultury Wikingów łatwo odkryć, że jest ona pełna różnorodnych i tajemniczych symboli. Każdy z nich posiada swoje znaczenie i

Czytaj więcej »
Aktualności

Bransolety w świecie Wikingów

W erze Wikingów, pełnym niebezpieczeństwa i niepewności, biżuteria była czymś więcej niż tylko ozdobą. Była to również manifestacja statusu, bogactwa, lojalności oraz związku z bóstwami.

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 10% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.