Halo Łódź, Poznań i Wiedeń! Już w ten weekend 22-24.11 jesteśmy na Łódzkich Targach Książki (Dworzec Łódź Fabryczna). Oprócz tego nasza druga ekipa będzie na Comiccon w Wiedniu (23-24.11). A jeśli tam nie dotrzecie to od 16.11 stoimy na Jarmarku Świątecznym na targach poznańskich, aż do świąt. Zatem przybywajcie po biżuterię, kufle i rogi do picia, koszulki i miecze. Zapraszamy! W piątek 22.11 nie wysyłamy zamówień internetowych.

Weles. Bydlęcy bóg podziemi.

Weles, zwany też Wołosem, to słowiański bóg mający wiele oblicz. Znany jest jako bóg magii, przysiąg, sztuki. Obejmuje swoim patronatem również rzemiosło oraz kupców, a przede wszystkim bogactwo. Z tego względu przypisuje się Welesowi opiekę nad bydłem, które w dawnych czasach postrzegano jako wyznacznik dobrobytu.

Według folkloru, Weles miał być bogiem podziemi lub zaświatów. Podobnie jak grecki Hades, sprawował władzę nad krainą zmarłych, która w wierzeniach Słowian zwano Nawią. Weles miał przeprowadzać dusze na jej bezkresne, zielone łąki.

Wejścia do świata podziemi strzegł Żmij, który jest niekiedy utożsamiany ze zwierzęcym wcieleniem Welesa. Podstawą tego skojarzenia może być również uznawanie Welesa jako wroga Peruna. To bardzo popularny motyw w niemalże wszystkich kręgach kulturowych. Dwa najpotężniejsze bóstwa od zawsze rywalizują ze sobą w odwiecznej walce dobra ze złem. 

Negatywne postrzeganie Welesa przetrwało na niektórych terenach aż do piętnastego wieku, kiedy to w źródłach czeskich znalazły się jeszcze zwroty wykorzystujące imię bóstwa. Nawoływały one między innymi do odrzucenia “grzechów welesa” lub odsyłały “k welesu”, a więc “do diabła”.

Weles jako “bydlęcy bóg”, ilustracja z książki “Mitologia wszystkich ras” pod redakcją Louis’a Herbert’a Gray’a.

Nieco milszą wersję Welesa przedstawiają źródła określające go jako “bydlęcego boga”. Opiekował się on dobrobytem, którego bydło było wyznacznikiem. Wobec tego modlono się do niego, gdy trwał pomór bydła. Miał mieć również moc zamykania szczęk dzikich zwierząt, które mogły czyhać na niewinne stado, a także możliwość odwracania wzroku wilków od trzód pod opieką pasterzy.

Współcześni rodzimowiercy uznają Welesa za jedno z ważniejszych bóstw słowiańskich, używając jego współczesnego symbolu. Bez względu na charakter, Weles jest jednym z ważniejszych i częściej występujących w źródłach bóstw Słowian.

 

Ilustracja w nagłówku przedstawia fragment obrazu “ Weles” autorstwa Andrey’a Shishkina.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

grodzisko wyszogród
Uncategorized

Grodzisko Wyszogród

Wyszogród, leżący w sąsiedztwie Płocka, to miejsce o wyjątkowym znaczeniu historycznym i strategicznym. Wczesnośredniowieczne grodzisko, które znajdowało się tu od końca X wieku, miało kluczową

Czytaj więcej »
gród gniezno
Uncategorized

Gród gnieźnieński

Gród gnieźnieński – historia, zwiedzanie i ciekawostki Gniezno to miejsce o wielowiekowej historii, które odgrywało kluczową rolę w kształtowaniu się państwa polskiego. Gród gnieźnieński to

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.