Jak obchodzimy Wielkanoc współcześnie, wie niemal każdy. Nie zawsze jednak obchody te wyglądały tak samo…
Za czasów wierzeń pogańskich dawni Słowianie zamiast Wielkiej Nocy obchodzili Jare Gody, święto końca zimy i nadejścia wiosny. Przygotowania obejmowały sprzątanie domostw, pranie odzieży i pieczenie placków. Malowano również jajka, prasłowiański symbol życia i odrodzenia. Na świętych wzgórzach, być może tych samych, na których składano ofiary Perunowi, urządzano uroczyste wieczerze. Następnego dnia obmywano się w świętej wodzie oraz obchodzono Śmigus – zwyczaj uderzania się nawzajem witkami. Te dwa rytuały połączono w znany nam obecnie Śmigus Dyngus.
Już za czasów pierwszych cesarzy chrześcijańskich Wielki Tydzień był czasem postu oraz odpoczynku. Zabraniano rozpraw sądowych, robót publicznych, a także wszelkich rozrywek. Palmy, które święcono w niedzielę, były symbolem życia, mającym magiczne właściwości. Głaskane nią bydło oraz uderzane nią dzieci miały być zdrowe, a bazie były lekarstwem na przeziębienie.
Wielki Piątek sprzyjał działaniu złych mocy, należało więc pilnować zagród oraz bydła. Zachowywano także ścisły post. W Wielką Sobotę z kolei przygotowywano tradycyjne potrawy, które następnie były święcone w kościele. Malowano jajka, tworząc pisanki, które mają dłuższą tradycję, niż mogłoby się wydawać…
Pierwsze znaleziska pisanek w Polsce pochodzą już z X wieku. Kojarzono je z obrzędami wiosennymi i kultem zmarłych, jako symbol życia, odrodzenia i płodności. Najczęściej jajka te barwiono na jeden kolor, w podobnych barwnikach, co tkaniny.
Sama Wielkanoc była świętem rodzinnym, pełnym odpoczynku, kiedy to prace ograniczano do minimum. Tego dnia również wróżono, między innymi z pogody. Poniedziałek wielkanocny niezmienne był dniem śmigusa-dyngusa, a więc polewania się wodą. Podobno, im więcej razy polano daną pannę, tym większe miała powodzenie… Pamiętajcie o tym, kiedy następnym razem ktoś postanowi zmoczyć Wam głowę!
Wszystkiego, co najlepsze na święta Wielkanocne, mokrego jajka i smacznego dyngusa życzy Wam
Załoga Ozdoby Wikingów.
Fotografia w nagłówku autorstwa Ratomira Wilkowskiego, przedstawia Pisanki przygotowane podczas Jarego Święta.