Informujemy, że z przyczyn technicznych realizacja wysyłek odbędzie się jutro. Za opoźnienie przepraszamy.

Wikingowie i ich rogi

Rogi są w kulturze popularnej niezmiennie kojarzone z postaciami wikińskich wojowników, zarówno jako ozdoba ich hełmów, jak i naczynie do picia. I o ile to pierwsze jest mitem, w przypadku drugiego sprawy mają się inaczej.

Rogi do picia stanowiły nieodłączny element życia statystycznego Wikinga. Pochodziły od bydła: krów oraz turów. Ich użycie ma swoje potwierdzenie w licznych rycinach oraz tekstach. Używano ich w domostwach do picia piwa, miodu oraz wina, jednak swoje najważniejsze funkcje spełniały podczas wszelkiego rodzaju uczt oraz rytuałów. W mitach bogowie również spożywali trunki z tego typu naczyń.

Jednym ze znaczeń użycia rogów podczas wspólnych zgromadzeń było zacieśnianie więzi w społeczeństwie. Częstym zjawiskiem było picie przez parę z jednego naczynia, a także przekazywanie w obieg rogu władcy. To drugie było częścią rytuału składania przysięgi.

Wśród opisów uczt widoczne jest traktowanie rogów jako symbolu statusu i gościnności. To właśnie rogiem wypełnionym trunkiem witano gości przybywających na ucztę. Zwykle zadanie to przypadało kobietom. Nic więc dziwnego, że spośród znalezisk rogów do picia częściej zdarzają się one w pochówkach kobiecych.

Róg do picia znaleziony w Voll (źródło: UNIMUS T1184.)

Z czasem użycie rogów w tak szerokim zakresie zanika. Być może powodem było wyginięcie turów, które dostarczały jednych z największych rogów. Być może powodem była nowa wiara, w której uczty i ofiary bogom nie były już tak mile widziane…

 

Zdjęcie w nagłówku autorstwa Tobiasz Gottfried Studio.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

mitologia nordycka
Aktualności

Mitologia nordycka – co o niej wiesz?

Mitologia nordycka, będąca bogatym zbiorem mitów ludów Skandynawii jeszcze sprzed okresu chrystianizacji, fascynuje swoją złożonością i głębią. Opowieści te, przekazywane ustnie, a zachowane w postaci

Czytaj więcej »
Aktualności

Jak dbać o róg?

Naturalne rogi do picia stają się coraz bardziej popularne ze względu na swoją oryginalność i stylowość. Aby cieszyć się nimi jak najdłużej, warto zastosować kilka

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.