Uwaga! W dniach 25-29.05 przebywamy na wyjazdach w Warszawie na Targach Książki i w Lipsku na Wave Gothic Treffen. Wszystkie zamówienia będziemy realizować po 29.05.

Z legend Wikingów – Wanowie

Wśród wielu grup bóstw i innych istot występujących w mitach i legendach Skandynawii, jedną z mniej znanych są Wanowie. Byli to bogowie oraz boginie o konkretnych zadaniach, zamieszkujący swój własny świat.

Wanowie utożsamiani są z płodnością, mądrością i umiejętnością przewidywania przyszłości. Zamieszkiwali jedną z krain na drzewie Yggdrasil – Wanaheim. Wanowie są starszą dynastią bóstw nordyckich i niegdyś rządzili światem. Władzę stracili podczas wojny z dynastią Azów, do której należeli między innymi Odyn, Thor i Frigg. Po wojnie Wanowie zostali częściowo zaliczeni w poczet Azów. Niektórzy mieszkali w nadmorskiej posiadłości w Asgardzie.

Do Wanów należał bóg Njord, bóg spokojnego morza i jego zasobów, kupców oraz wiatrów. Był on ojcem Frejra oraz Frei, bóstw płodności. Frejr był ponadto bogiem urodzaju i pokoju, a Freya – miłości i magii. Do Wanów należała także siostra Njorda o nieznanym imieniu, oraz Kvasir, niezwykle mądra istota zrodzona ze śliny Wanów oraz Azów. Według niektórych źródeł i teorii, do omawianej grupy należą także Heimdall, boski strażnik, oraz Ullr, bóstwo łucznictwa.

Choć za czasów Thora i Odyna sława i władza Wanów przeminęła, nadal byli oni ważnym elementem wielu mitów i legend, tych złych i tych dobrych…

 

Grafika w nagłówku przedstawia obraz autorstwa John Bauer “Freja”.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Z legend Słowian – wiły

Wiły, słowiańskie nimfy leśne, są pięknymi i tajemniczymi istotami, które żyją w głębinach leśnych ostępów. Ich wygląd jest opisywany jako pełen uroku i delikatności. Wiły

Czytaj więcej »