Halo Łódź, Poznań i Wiedeń! Już w ten weekend 22-24.11 jesteśmy na Łódzkich Targach Książki (Dworzec Łódź Fabryczna). Oprócz tego nasza druga ekipa będzie na Comiccon w Wiedniu (23-24.11). A jeśli tam nie dotrzecie to od 16.11 stoimy na Jarmarku Świątecznym na targach poznańskich, aż do świąt. Zatem przybywajcie po biżuterię, kufle i rogi do picia, koszulki i miecze. Zapraszamy! W piątek 22.11 nie wysyłamy zamówień internetowych.

Wrocław, jedno z najstarszych miast Polski

Miasto Wrocław uznawane jest za jedno z najstarszych w Polsce. Już w czasach antycznych na obecnym terenie miasta (lub w okolicy) znajdowała się miejscowość o nazwie Budorigum. Wszystko wskazuje jednak, że pierwsze grodzisko we Wrocławiu założono na początku X wieku. W połowie wieku, tam gdzie Ostrów Tumski, mógł stać już gród, który był siedzibą pierwszych Piastów. Początkowo były to tylko drewniane zabudowania, natomiast pierwszy murowany budynek powstał dopiero w kolejnym stuleciu.

W okresie budowy grodu na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu, miasto przeszło we władanie dynastii Piastów. Wraz z miastem pod opiekę władców przeszła pozostała część Śląska. Podczas zjazdu gnieźnieńskiego, wśród wielu ustaleń, znalazło się ustanowienie we Wrocławiu biskupstwa. Niedługo potem powstała katedra. Rok tysięczny traktuje się jako oficjalny początek istnienia miasta.

Wrocław ulokowany był na skrzyżowaniu dwóch ważnych szlaków handlowych – Via Regia, sięgającego od Hiszpanii po Rosję, oraz Szlaku Bursztynowego, biegnącego prawdopodobnie od Akwilei nad Bałtyk. Po drugim ze szlaków do dziś pozostało we Wrocławiu około 1,5 tony bursztynu, który można obejrzeć w Muzeum Archeologicznym.

Wrocław, po przejściu pod panowanie Piastów, stał się jedną z głównych siedzib królestwa. W Kronice Galla Anonima miasto to pojawia się jako jedno z trzech stolic Królestwa Polskiego. Oprócz Wrocławia, w poczet stolic zaliczono Kraków i Sandomierz.

Mimo wczesnego ustanowienia biskupstwa w rejonie Wrocławia, chrystianizacja nie przebiegała tak łatwo, jak mogłoby się wydawać. W latach 30. XI wieku wybuchł bunt ludności, skierowany przeciwko odgórnemu wprowadzeniu chrześcijaństwa. Oponenci zburzyli katedrę wrocławską, a na jej miejsce postawili świątynię pogańską. Nie było to ani pierwsze, ani ostatnie tego typu ruszenie ludu, ale to już inna historia…

 

Fotografia w nagłówku pochodzi z serwisu visitwroclaw.eu.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

grodzisko wyszogród
Uncategorized

Grodzisko Wyszogród

Wyszogród, leżący w sąsiedztwie Płocka, to miejsce o wyjątkowym znaczeniu historycznym i strategicznym. Wczesnośredniowieczne grodzisko, które znajdowało się tu od końca X wieku, miało kluczową

Czytaj więcej »
gród gniezno
Uncategorized

Gród gnieźnieński

Gród gnieźnieński – historia, zwiedzanie i ciekawostki Gniezno to miejsce o wielowiekowej historii, które odgrywało kluczową rolę w kształtowaniu się państwa polskiego. Gród gnieźnieński to

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.