Zapraszamy od 30.11-03.12 na Targi Książki Historycznej w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie oraz na 31. Wrocławskie Targi Dobrych Książek w Hali Stulecia, a także 02-03.12 na Magnificon Winter Expo 2023 w Expo Kraków. Zamówienia złożone między 29.11 a 04.12 najpóźniej będziemy realizować we wtorek 05.12.

Z dziejów Wikingów – Harald Bluetooth

Harald Sinozęby był niezwykłym władcą, który zasłynął nie tylko jako król Danii i Norwegii, ale także jako człowiek, który wprowadził chrześcijaństwo do swojego kraju. Jednym z najbardziej znanych wydarzeń z życia Haralda było przyjęcie chrztu około roku 965 i przyjęcie chrześcijaństwa w Danii. Według przekazów zdecydował się na ten krok po tym, jak pewien kapłan pokazał mu swoją moc, przenosząc rozżarzony kawałek żelaza gołą ręką. To wydarzenie miało przekonać Haralda o potędze Chrystusa w porównaniu do Odyna, boga wikingów.

W 956 roku Harald zaangażował się w sprawy Norwegii, najpierw broniąc swojej siostry Gunhildy, a później planując przejęcie kontroli nad terytorium norweskim. Udało mu się zapanować nad południową częścią Norwegii, podczas gdy północną oddał pod zwierzchnictwo norweskiego jarla Håkona. Harald również wspierał księcia Normandii, Ryszarda I Nieustraszonego, w walce z królem Francji Ludwikiem IV Zamorskim.  Władca planował też dobycie słynnego Haithabu. Niestety, wojna z Niemcami zakończyła się niepowodzeniem dla Duńczyków. Harald wsparł również Słowian połabskich podczas wielkiego powstania w 983 roku.

Podczas swojego panowania Harald dbał również o rozwój państwa poprzez wspieranie dużych projektów budowlanych. W Jelling, miejscu pochówku jego rodziców, wzniósł kamień runiczny zdobiony symbolami chrześcijańskimi, który był pierwszym świadectwem chrystianizacji Danii. Zbudował także kościół w Jelling, gdzie przeniósł zwłoki swojego ojca. Wznosił również potężne twierdze dla obrony królestwa oraz kościoły i mosty, w tym słynny kościół w Roskilde.

Przydomek “Sinozęby” być może wziął się od zęba, który uległ zniszczeniu w potyczce lub wypadku. Duńscy historycy uważają jednak, że hipoteza o “czarnym zębie” jest mało prawdopodobna, a przydomek został nadany Haraldowi później. Ciekawym faktem jest, że nazwa technologii komunikacji bezprzewodowej Bluetooth pochodzi właśnie od przydomka Haralda. Bluetooth ma na celu łączenie urządzeń tak, jak Harald połączył królestwa Danii i Norwegii.

Zdjęcie w nagłówku przedstawia fragment wyobrażenia chrztu Haralda Sinozębego.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Łańcuchy w świecie Wikingów

Ozdobieni – w świecie wikińskich ozdób Era wikingów, obejmująca koniec VIII wieku do wczesnych lat XI, była okresem odkryć, grabieży i wymiany kulturowej. Pośród mieczy,

Czytaj więcej »
Aktualności

Pierścienie w świecie Wikingów

Kultura i wierzenia Wikingów Przy wspominaniu kultury Wikingów łatwo odkryć, że jest ona pełna różnorodnych i tajemniczych symboli. Każdy z nich posiada swoje znaczenie i

Czytaj więcej »
Aktualności

Bransolety w świecie Wikingów

W erze Wikingów, pełnym niebezpieczeństwa i niepewności, biżuteria była czymś więcej niż tylko ozdobą. Była to również manifestacja statusu, bogactwa, lojalności oraz związku z bóstwami.

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 10% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.