Uwaga! Od piątku 14.06 zdobywamy 14 Raciborski Festiwal Średniowieczny, a także Pyrkon (jak co roku). Zamówienia złożone między 13.06 (po godz 11:00) a 16.06 zrealizujemy w poniedziałek 17.06. Zapraszamy na imprezy :)

Z dziejów Wikingów – Swen Widłobrody

W historii wikingów nie brakuje niezwykłych postaci, a jedną z ciekawszych był Swen Widłobrody. Jego panowanie wiązało się nie tylko z podbojami i opieką nad państwem, ale również z porwaniami i bogactwem. To właśnie one sprawiają, że historia Swena jest tak interesująca.

Swen Widłobrody, znany również jako Swen I, urodził się w latach 950-965. Jego ojciec, Harald Sinozęby, przyjął chrześcijaństwo, co wpłynęło na wybór imienia dla Swena – Otto. W młodości wychowywał go Palnatoki, co miało wpływ na jego rozwój jako władcy. Żoną Swena była Gunhilda – Świętosława, córka Mieszka I i prawdopodobnie Dobrawy, siostra Bolesława Chrobrego. Z tego małżeństwa pochodzili dwaj przyszli królowie Danii – Harald II i Knut Wielki. Rodzina Swena odgrywała ważną rolę w polityce Skandynawii.

Podczas swojego panowania Swen był dwukrotnie porwany i wykupiony przez Duńczyków. W kronikach zachowały się relacje o tych wydarzeniach. Króla dwukrotnie uprowadzali i wywozili na ziemie słowiańskie mieszkańcy Jomsborga. W obu przypadkach Duńczycy musieli zebrać znaczną ilość pieniędzy, aby wykupić go z niewoli. Słowianie uznali bowiem, że przekazanie okupu osłabi państwo duńskie, a wzmocni ich rodzimą gospodarkę.

Niezwykle interesującym aspektem tych wykupów był udział biżuterii. Podczas jednego z porwań, przy przekazaniu zniewolonego, okup okazał się niewystarczający, więc obecni w tamtym miejscu Duńczycy oddali swoje kosztowności, takie jak pierścienie, łańcuchy, kolczyki, naszyjniki i inne elementy biżuterii. Ta rola biżuterii jako formy płatności była niezwykle istotna dla zebrania funduszy na wykupienie Swena.

Swen Widłobrody nie tylko odegrał znaczącą rolę w historii wikińskiej jako władca Danii i Norwegii, ale także zapisał się w kronikach jako postać, której biżuteria poniekąd uratowała życie. To właśnie dzięki niej możliwe było uwolnienie króla z niewoli.

Historia Swena Widłobrodego jest doskonałym przykładem na to, jak biżuteria może mieć znaczenie nie tylko jako ozdoba, ale także jako środek płatniczy i element historyczny.

Grafika w nagłówku przedstawia wyobrażenie króla Swena Widłobrodego autorstwa Lorenza Frølicha.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.