Halo Łódź, Poznań i Wiedeń! Już w ten weekend 22-24.11 jesteśmy na Łódzkich Targach Książki (Dworzec Łódź Fabryczna). Oprócz tego nasza druga ekipa będzie na Comiccon w Wiedniu (23-24.11). A jeśli tam nie dotrzecie to od 16.11 stoimy na Jarmarku Świątecznym na targach poznańskich, aż do świąt. Zatem przybywajcie po biżuterię, kufle i rogi do picia, koszulki i miecze. Zapraszamy!

Młot Thora – czym jest Mjolnir w mitologii nordyckiej?

Jest jednym z najczęściej spotykanych motywów na wisiorkach miłośników wierzeń nawiązujących do kultury wikingów. Młot Thora, czyli Mjolnir to wspaniała broń syna Odyna – jednego z najpotężniejszych bogów, jakich opisuje mitologia nordycka. Jak powstała, do czego miała służyć i co oznacza w dzisiejszych czasach? Zobacz, dlaczego na szyjach wielu osób można zaobserwować symbol tego orężu.

Czym jest Mjölnir?

Wiele osób słyszało o Młocie Thora, który stał się bardzo popularny. Jednak mało kto zna samą etymologię tej nazwy i wie, jakie jest pochodzenie tego narzędzia. Jego motyw bywa obecny w filmach, grach komputerowych czy muzyce. Wielokrotnie stawał się on częścią tytułów albumów i piosenek. Wyjątkowo ochoczo sięgają po niego zespoły black metalowe oraz folkowe.

W wierzeniach nordyckich Młot Thora był potężną bronią, która miała pomóc w zgładzeniu smoka Jörmunganda. Nazwa miała oznaczać osobę, która miażdży przeciwnika dzięki dysponowaniu wyjątkowym orężem. Słowo wywodzi się z leksemu mölva, który można tłumaczyć właśnie jako miażdżenie.

Jak można się łatwo domyślić, był to nieodłączny atrybut syna Odyna – Thora, czyli jednego z najważniejszych bogów, który władał błyskawicami, był opiekunem ognisk domowych, utożsamieniem sił witalnych i patronem rolnictwa odpowiedzialnym za urodzaj plonów przez sprowadzanie deszczów.

Skąd wziął się Młot Thora?

Wyobrażenia o pochodzeniu Mjölnira spopularyzował islandzki poeta Snorri Sturluson, który tworzył swoje dzieła na podstawie mitologii nordyckiej. Według podań oręż został stworzony jako odpowiedź na wyzwanie rzucone przez Lokiego, niedowierzającego, że istnieją kowale zręczniejsi od Synów Iwaldiego, którzy wykuli m.in. broń, jaką posługiwał się sam Odyn.

Zadania podjęły się dwa karły – Brokkr i Sidnrim. Loki starał się im przeszkadzać w pracach, jak tylko mógł, bo na szali zakładu postawił własną głowę. Wpłynęło to na charakterystyczny kształt, jakim wyróżniał się Młot Thora – bardzo krótki trzonek, będący wynikiem zaprzestania dmuchania do pieca przez rzemieślnika z powodu jego ugryzienia przez nordyckiego olbrzyma. Mimo tego Mjolnir został wykuty, a jego potęga stała się imponująca.

Czym wyróżniał się Mjolnir?

Niezbyt długa rękojeść miała swoją zaletę. Broń mogła być bez trudu przenoszona przez użytkownika. Jednocześnie to uchybienie nie wpłynęło na moc narzędzia. Jak głosi mitologia nordycka, Mjölnir mógł uderzać z tak wielką siłą, jaką tylko wymarzył sobie wojownik. Bez trudu rozłupywał on czaszki olbrzymów oraz innych przeciwników i dawał przewagę w walce. Co więcej, nie tylko zadawał obrażenia obuchowe, ale również wyzwalał śmiercionośne pioruny. Thor posługiwał się nim również z dystansu, mogąc nim rzucać, a młot po trafieniu we wroga zawsze wracał do ręki.

Nie tylko mitologia nordycka – Młot Thora i aktualna symbolika

Cudowna broń syna Odyna jest dziś dość popularna w kulturze i stosowana w codziennym życiu jako forma biżuterii. Przede wszystkim zauważalne są sygnety z symbolem Mjolnira oraz różnego rodzaju zawieszki w jego kształcie, a także koszulki czy bluzy przedstawiające ten motyw.

Najczęściej po ten symbol sięgają miłośnicy mitologii nordyckiej, kultury wikingów, ale też osoby, które chcą podkreślić pewność siebie, swoją sprawność lub tężyznę fizyczną, odwagę, bezkompromisowość, a nierzadko też umiejętności walki (często odzież z takim motywem noszą zawodnicy MMA). Wiąże się to z atrybutami boga Thora, który był patronem sił witalnych.

Naszyjniki z tym orężem wykorzystywane są również w ezoteryce jako swoiste amulety chroniące użytkownika przed niepowodzeniem i krzywdą. Ma pomagać w odnoszeniu sukcesów, wspierać przy pokonywaniu trudności i przeszkód pojawiających się przy codziennych sytuacjach.

W muzyce folkowej Mjölnir pojawia się najczęściej jako wyraz zainteresowania tradycją nordycką, a w twórczości kapel black metalowych stanowi fascynację kultem siły, nadprzyrodzonych mocy.

Odkrywaj tajemnice świata wikingów!

Współczesny świat korzysta ze zdobyczy dawnych cywilizacji. Mitologia nordycka jest obecna w wielu aktualnych dziedzinach. Na jej kanwie powstają kasowe seriale, gry komputerowe, a motywy nawiązujące do północnych wierzeń wykorzystywane są do produkcji atrakcyjnych ozdób. Blog o tej tematyce pomoże Ci stopniowo odkrywać tajemnice świata wikingów.

 

kufel wiking z mlotem

Kufel wikinga z młotem

180,00 
komplet lancuch wilki mlot

Łańcuch z wilkami i młotem Thora

160,00 

Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 160,00 .

Koszulek Mjolnir

Koszulka Mjolnir

79,00 

Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 79,00 .

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

grodzisko wyszogród
Uncategorized

Grodzisko Wyszogród

Wyszogród, leżący w sąsiedztwie Płocka, to miejsce o wyjątkowym znaczeniu historycznym i strategicznym. Wczesnośredniowieczne grodzisko, które znajdowało się tu od końca X wieku, miało kluczową

Czytaj więcej »
gród gniezno
Uncategorized

Gród gnieźnieński

Gród gnieźnieński – historia, zwiedzanie i ciekawostki Gniezno to miejsce o wielowiekowej historii, które odgrywało kluczową rolę w kształtowaniu się państwa polskiego. Gród gnieźnieński to

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.