Niegdyś można było znaleźć kulturę celtycką w niemal całej Europie… a dziś? Dziś poszukamy jej sami!
Komiksów z serii Asterix niemal nikomu nie trzeba przedstawiać. Dzięki adaptacjom filmowym przygody grupki Galów – Celtów – stały się znane na całym świecie. A tym, którzy wiedzieli, gdzie szukać, twórcy filmów sprezentowali liczne historyczne “smaczki”. Oto kilka z nich.
Jedną z pierwszych scen w filmie “Asterix i Obelix kontra Cezar” jest kłótnia mieszkańców wioski na temat zapachu ryb tamtejszego sprzedawcy, która szybko przeradza się w zagorzałą bitwę. I wszystko się zgadza – według historyków Celtowie byli ludem skorym do bitki, zagorzałym i kłótliwym.
Scena walki na ryby kończy się dopiero, gdy w niebezpieczeństwie znajduje się miejscowy druid – Panoramix. Jak wspomnieliśmy w poprzednim poście, kapłani stanowili ważny element społeczeństwa celtyckiego, a druidzi byli najważniejszymi z nich. Nic więc dziwnego, że możliwość skrzywdzenia Panoramixa spotkała się z przestrachem.
W jednej z bardziej znanych kwestii z filmów Asterix powołuje się na boga Teutatesa. Rzeczywiście, jak czytamy na inskrypcjach sakralnych, był to jeden z głównych bogów galijskich – uosobienie wojny. Nawiasem mówiąc, uznaje się go za inną formę bogini Epony, o której również już wspominaliśmy.
Na koniec można wspomnieć już tylko o klasyku – choć bohaterowie Asterixa być może i są odpowiedzialni za utrwalenie wizerunku rogatych hełmów Wikingów w popkulturze – to jako Celtowie mają wszelkie prawo takie nosić! Znane są zachowane celtyckie hełmy z rogami, skrzydłami, a nawet całym ptakiem!
Wymienione wyżej fragmenty to tylko ułamek nawiązań twórców do kultury i legend celtyckich. Zapraszamy do samodzielnego szukania kolejnych ciekawostek i zarazem poszerzania swojej wiedzy o kulturze celtyckiej.
Grafika w nagłówku przedstawia kadr z komiksu Asteriks w Hiszpanii autorstwa Rene Goscinnego i Alfreda Uderzo.