Halo Łódź, Poznań i Wiedeń! Już w ten weekend 22-24.11 jesteśmy na Łódzkich Targach Książki (Dworzec Łódź Fabryczna). Oprócz tego nasza druga ekipa będzie na Comiccon w Wiedniu (23-24.11). A jeśli tam nie dotrzecie to od 16.11 stoimy na Jarmarku Świątecznym na targach poznańskich, aż do świąt. Zatem przybywajcie po biżuterię, kufle i rogi do picia, koszulki i miecze. Zapraszamy!

Mityczne zwierzęta – koty

Koty są jednymi ze zwierząt towarzyszących ludziom od najdawniejszych czasów. Już starożytni Egipcjanie otaczali je czcią. Do dziś można je spotkać w wielu innych kulturach.

W mitologii skandynawskiej koty stanowiły symbol bogini Frei. Białe koty towarzyszyły jej na co dzień. Skrzydlate zwierzęta z kolei zaprzężone były do jej powozu. Ponadto, udomowione koty podróżowały razem z Wikingami podczas ich licznych podróży. Dzięki ich obecności na łodziach nie mnożyły się myszy oraz szczury.

Udomowione koty rozpowszechniły się w Danii w epoce nordyckich wojowników. Są również dowody na ich dotarcie na Grenlandię w tym okresie. Poza tym, pod koniec epoki Wikingów na porządku dziennym było noszenie skór kotów. Według ustnych podań, ma ona wybitne właściwości cieplne – choć ta informacja może być mitem związanych z ciepłem emitowanym przez żywego kota.

Wśród Słowian koty miały zarówno pozytywną, jak i negatywną opinię. Wśród wielu mitów znaleźć można ten o demonie Warginie. Przyjmował on postać czarnego kota. Sprowadzał nieszczęścia na pechowca, który zdecydował się go przygarnąć.

Z drugiej strony, Słowianie wierzyli, że pod postacią kota domostwem opiekują się duchy zmarłych. Kot był także wcieleniem ducha opiekuńczego zwanego Dolą – ona również sprawowała pieczę nad domostwem i dobytkiem. Za jej sprawą do domu mogło zawitać szczęście i pomyślność.

Koty w średniowiecznej Europie kojarzone były z czarownicami. Uznawano je za ich chowańce, czyli zwierzęcego towarzysza osoby parającej się magią. Te i podobne przesądy pozostały do dzisiaj w kulturze – czarny kot kojarzony jest z pechem i wiedźmami.

 

Grafika w nagłówku pochodzi z Psałterza i Bestiariusza Peterburskiego.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

grodzisko wyszogród
Uncategorized

Grodzisko Wyszogród

Wyszogród, leżący w sąsiedztwie Płocka, to miejsce o wyjątkowym znaczeniu historycznym i strategicznym. Wczesnośredniowieczne grodzisko, które znajdowało się tu od końca X wieku, miało kluczową

Czytaj więcej »
gród gniezno
Uncategorized

Gród gnieźnieński

Gród gnieźnieński – historia, zwiedzanie i ciekawostki Gniezno to miejsce o wielowiekowej historii, które odgrywało kluczową rolę w kształtowaniu się państwa polskiego. Gród gnieźnieński to

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.